Ankara Terapi – Ankara Psikolog

Ankara Çift Terapisi

Aile Terapisi Nedir?

Aile Terapisi Nedir?

Aile Terapisi Nedir?
Ankara Çift Terapisi - Ankara Uzman Terapi

Ankara Çift Terapisi

Romantik ilişkilerin zor bir iş olduğunu hepimiz biliyoruz. Arabalar gibi, iyi çalışmalarını sağlamak için düzenli bakım gerektirirler. Bir sorun varsa, daha fazla komplikasyondan kaçınmak için hemen tamir ettirmek en iyisidir.

Genellikle bazı temel bakım ve onarımları kendimiz yapabiliriz. Diğer zamanlarda, davranışsal ankara çift terapisi ve lisanslı bir profesyonelin yardımı ilişki için en iyisi olabilir. Bu tür ilişki danışmanlığı, duygusal olarak bir çift arasındaki ilişki memnuniyetini ve çatışma çözümünü geliştirmeye odaklanır. Bir danışmanın nihai hedefi, sağlıklı bir ilişki kurmaya ve mevcut olabilecek sorunları çözmeye yardımcı olmaktır.

Ankara Çift Terapisi
Ankara Çift Terapisi - Ankara Psikolog

Ankara Çift Terapisi Türleri

 

Çift terapisine aşağıdakileri içerebilen sayısız yaklaşım vardır:

Çift Terapisi zaman ve emek gerektirdiğinden hem danışman hem de çift için oldukça zordur. Bununla birlikte, Gottman Çift Terapisi Yöntemi, sürece dahil olan herkes için süreci önemli ölçüde kolaylaştırır.

John Gottman ve Dr. Julie Gottman, kapsamlı, kanıta dayalı bir süreç kullanan Gottman Metodu’nu tasarladı ve geliştirdi. Diğer herhangi bir Çift Terapisinden farklı olarak, Gottman Metodu, terapistin bir ilişkideki problem noktalarını başarılı bir şekilde belirlemesine ve çözmesine olanak tanıyan katı bir değerlendirme sürecini izleyen, hedef odaklı ve yüksek düzeyde yapılandırılmıştır.

Gottman Metodu uygulamaları, tüm engellerin ve duygusal engellerin kaldırılmasını sağlar. Sağlıklı bir ilişkinin dokuz temel bileşenine dayalı olarak, iki ortak arasında saygı ve yakınlığı onarır ve inşa eder ve aynı zamanda iki ortak arasında daha yüksek bir anlayış yaratır.

Gottman Metodu şu bileşenleri şunları içerir:

Sevgi ve hayranlığı paylaşmak

Birbirine karşı samimi olmak

Olumlu bir bakış açısına sahip olmak

Çatışmayı sağlıklı bir şekilde yönetmek

Hayattaki hayallerini gerçeğe dönüştürmek

Paylaşılan anlam yaratmak

Güven

Bağlılık

Her bir bileşen, sağlıklı, sevgi dolu bir ilişkinin kurulması ve sürdürülmesi için esastır. Bu özel terapi yöntemi, sınırlamaları tanımadığı için hayatın her kesiminden çiftler için çok uygundur. Dahası, Gottman Metodunu takip ederken, evlilik veya ilişki sorunlarını tartışırken hiçbir çekingenlik gösterilmez. Kültürel çatışmalardan ırksal ve ekonomik kaygılara, cinsel yönelime kadar hiçbir şey tartışılamayacak kadar tartışmalı ve çözülemeyecek kadar büyük hiçbir sorun yoktur.

Duygusal odaklı terapi: Duygusal Odaklı Terapi, siz ve eşiniz arasındaki bağı ve samimiyeti geliştirmeye odaklanır. Terapist, siz ve eşiniz arasında kopukluk duygularına yol açan kalıpların farkına varmanıza ve değiştirmenize yardımcı olur.

Psikodinamik çift terapisi: Psikodinamik terapi, birbirinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için sizi ve eşinizi motive eden temel umutları ve korkuları araştırır.

Davranışçı terapi: Davranışsal çift terapisi  olarak da bilinen bu terapi biçimi, olumsuzluğu teşvik eden davranışları ortadan kaldırmayı amaçlarken, istikrarı ve memnuniyeti teşvik eden olumlu davranışları pekiştirerek davranışı şekillendirmeyi içerir.

Bilişsel davranışçı terapi: Bilişsel davranışçı çift terapisi olarak da adlandırılan bu terapi biçimi, davranışı olumsuz etkileyen düşünce kalıplarını tanımlamayı ve değiştirmeyi içerir.

Ankara Psikolog olarak siz değerli çiftler için buradayız. En iyi ve faydalı terapist yöntemlerini kullanarak ilişkinize nasıl fayda sağlayabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için bugün bize ulaşın. Her çift daha mutlu olmayı hak eder. Daha güzel ve mutlu yarınlara…

 

Ankara Psikolog tavsiyeleri için psikologlarımız sayfasınız ziyaret edebilir aynı gün içinde randevu oluşturabilirsiniz.

Exit mobile version