Ankara Terapi – Ankara Psikolog

Depresyonda mıyım?

depresyonda mıyım ? depresyon nedir depresyon-ozellikleri

depresyon-damiyim-depresyon-nedir

Depresyonda mıyım

Depresyonda mıyım?, bireylerin kendilerini ruhsal olarak iyi hissetmediği, sürekli bir çöküntü halinin sürdüğü mutsuzluk ve yaşama karşı ilgisizlik halidir. Depresyon ciddi belirtileri bulunan ve tedavi edilmediği takdirde intihar, kendine zarar verme, çevreye zarar verme, ergenlik çağında ki gençlerin eğitim haytaını sonlandırması, çevre ve aile ile çatışma gibi sosyal ve hayati tehlikelere neden olmaktadır.

Depresyona sebep olan unsurlar kişiden kişiye farklılaştığı gibi depresyonun belirtileri ve depresyonu önleme yolları da birbirinden farklıdır. Bu noktada kişisel olarak bir uzmandan destek almanız oldukça önemlidir. Uzmanınız sizi depresyona iten sebepleri görüşmeler sonunda belirleyerek size özel tedavi yöntemini de geliştirmektedir. İlaçlı veya ilaçsız yöntemler kişilere özel olarak sosyal hayatlarını sekteye uğratmadan belirlenmektedir.

Depresyon damıyım ? Depresyon Belirtileri

Bazı vakalarda kişilerin depresyon belirtileri farklılıklar gösterse de bellli başlı depresyon belirtilerini şunlardır;

Bu belirtiler gözlemlenerek alanında uzman bir psikologdan yardım alınması gerekmektedir. İlaçlı veya ilaçsız tedavi yöntemleri kullanılarak depresyon önlenebilmektedir.

Çocukluk Döneminde Depresyon Belirtileri

Çocuklarda üzüntü, ağlama krizi, sürekli ebeveyn ile birlikte olma isteği, sebepsiz fiziksel ağrılar, okula gitmeyi reddetme gibi belirtiler gözükmektedir. Diğer depresyon belirtilerinde olduğu gibi çocukluk döneminde de ortaya çıkan belirtiler ciddiye alınması gerekmekte ve kısa sürede bir uzman ile görüşülmelidir.

Gençlik-Ergenlik Dönemlerinde Depresyon Belirtileri

Üzüntü, olumsuz düşüncelere kapılma, intihara teşebbüs veya intihar etme, değersizlik algısı, öfke, akademik performansta düşüş, sosyallikte azalma gibi belirtiler izlenmektedir. Depresyon özellikle ergenlik döneminde ki gençlerde daha sık izlenmektedir.

Depresyon damıyım ? Nasıl Önleyebiliriz

Depresyonda mıyım depresyonu önlemek için kesin ve net bilgiler olmasa da Psikolog Buke Sepet kişilerin üzgünlük hissinin devam etmesi durumunda sosyal aktivilere katılmalarını, yeni arkadaşlıklar edinmelerinin depresyonu azalttığı izlenmiştir.

Sizler de depresyon belirtilerini en aza indirmek veya önlemek için web sitemiz üzerinde yer alan iletişim bilgilerinden Psikolog Buke Sepet ile irtibata geçebilir hızlı randevu oluşturarak depresyonu önleme konusunda çalışmalara başlayabilirsiniz.

Depresyonun Tedavi Edilmemesi Durumlarda

Depresyon önlenmediği takdir de kişiler de kalıcı rahatsızlıklar oluşturmanın yanı sıra özgüven eksiklerine neden olmakta ve sosyal izolasyonun sürekli hale gelmesine neden olmaktadır. Bu nedenle depresyon belirtilerinden bir veya birkaçının ortaya çıkması durumunda acil olarak bir uzman tarafından destek alınması hayati ve sosyal olarak oldukça önemlidir.

Exit mobile version