Ankara Terapi – Ankara Psikolog

Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir?

Psikolojik Danışmanlık

Psikolojik Danışmanlık

Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir

Özgüven eksikliği başlıca insanların problemlerinden biridir. Yıllar geçtikte teknolojinin de gelişmesiyle insanlar özgüven eksikliği yaşamaya başlıyor. Öncelikle Özgüven ne demek: Özgüven, Kişinin kendi yapabileceklerinden şüphe edip yapamamasıdır.

Özgüven Eksikliğinin giderilmesinin bazı yolları vardır;

  •  Size zarar veren ilişkilerinizi düzenlemek

 İnsanların özgüvenini azaltan ve tamamen yok eden en büyük etkenlerden biri kötü arkadaşlar. Bu kişiler genelde sizin arkadaşınız gibi gözükür ama size oldukça büyük zarar verir. Yaptığınız hareketleri eleştirmeye başlar. Siz doğru olduğunu düşündüğünüz şeyi yaptıysanız bile bu insanların eleştirisi yüzünden kendinizi sorgulamaya başlarsınız. Bir zaman sonra tamamen onlara yenik düşüp “Ben başarısız bir insanım” dersiniz. Böylece olan özgüveninizi yok ederler. Çevrenizde sizin kararlarınızı sorgulayıp, sizi desteklemek yerine size hakaretler eden kişilerden kurtulmanız gerekir. Kurtulduktan sonra anlayacaksınız ki, kendinizi kötü hissetmenize sebep olan en büyük şeylerden biri kötü düşüncelerdir.

  • Hobi Edinmek

 İlgi duyduğunuz veya yapmak istediğiniz bir hobiniz var ise beklemeyin. Bir an önce onu yapmak için gereken hazırlıkları yapın. Bilimsel araştırmalara göre insanlar yapmak istedikleri şeyi başarınca mutlu olup kendilerine olan inancı artmaktadır.

  •  Kötü düşüncelerden kurtulmak

 Kendi içinizde kurduğunuz algıları yıkmanın zamanı geldi, “Ben başaramam” , “Hiç bir zaman bu kadar iyi olamayacağım” gibi kendinizi motive etmek yerine üzecek düşüncelerden uzak durmanın vakti geldi. Artık o düşüncelerden kurtulup kendinizi motive etmelisiniz. ” Ben bunu başaracağım” , “İstediğimi elde edene kadar durmayacağım” gibi sözler kullanmanız gerekiyor.

  •  Dış Görünüş ve Kişisel Bakıma dikkat etmek

 İnsanların özgüvenini yok eden şeylerden biri de aynaya geçtiğinde kendilerini beğenmemeleri veya karşısındaki kişinin onun dış görünüşüne söylediği olumsuz cümlelerdir. Kişisel gelişim için bu çok önemlidir. Artık insanların laflarını yutturma vakti geldi. Elbise dolabınızı tekrardan kendi zevkinize göre baştan aşağıya düzenleyin, Düzenli olarak duş almaya başlayın ve aynaya baktığınızda kendinizde olan değişimi fark ettim deyip kendinizle gurur duyun.

  •  Başardığınız şeylere tekrar tekrar bakın

 Başardığınız olan şeyleri her gün görüp okuyabileceğiniz bir yere yazın veya asın. Her gün bir kere başardığınız şeyleri okumak sizi motive edip, “Ben bunları başardıysam, daha iyilerini de başarabilirim” dedirttirecektir.

Kalabalık Ortamlarda Bulunmaktan Korkmak
Exit mobile version