Ankara_Psikolog_Ümitköy
Dikkat Dağınıklığı Nedir?

Dikkat Dağınıklığı Nedir?

Dikkat Dağınıklığı Nedir?

Dikkat Dağınıklığı Nedir?

Dikkat Dağınıklığı Nasıl Çözülür?

Dikkat eksikliği, tıp literatüründe hiperaktivite bozukluğu ile birlikte anılır. Bu rahatsızlık, gençlerde ve çocuklarda ruhsal ve davranışsal rahatsızlıklar sınıfında kendisine yer bulur. Dikkat eksikliği genel olarak tek görülmez, yanında davranış bozukluğu, hiperaktivite, otokontrol bozukluklar ve dürtüsel davranışları içerisinde barındırır. Çok çok nadir olsa da dikkat dağınıklığı bu hastalıklar haricinde tek başına görülür. Ne yazık ki böyle durumlarda kişiler rahatsızlıklarını anlamaz ve maalesef ömürleri boyunca bu rahatsızlıkla ondan haberleri olmadan yaşarlar. Dikkat eksikliği çok uzun zamanlardan beri bir hastalık olarak addedilmemiştir ancak son zamanlarda yapılan araştırmalar ile birlikte dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu, tıp literatüründe yerini bulmuştur.

Dikkat Dağınıklığı Kimlerde görülür?

Dikkat dağınıklığı kimlerde görülür sorusu, çok fazla sorulan bir sorudur. Genellikte çocuklarda görüldüğü kanısı toplumumuzda hayli yaygın olan dikkat dağınıklığı rahatsızlığı, erişkinlerde de görülmektedir. Bu rahatsızlığın toplumdaki yüzdesine bakacak olursa dikkat dağınıklığı yetişkinler de yüzde 4 görülürken ergenlerde yüzde 6, çocuklarda ise yüzde 8 oranında görülmekte. Bu hastalığın yanında hiperaktivite önemli bir parça ise de, tek başına dikkat dağınıklığı da çok sık görülmekte.

Dikkat Dağınıklığının Belirtileri Nelerdir?

Dikkat dağınıklığının en büyük belirtisi, adı üstünde dikkatini toplama da güçlük çekmektir. Kişi uğraştığı şeye yeterince odaklanamaz, odaklansa bile bir süre sonra tekrar aynı şekilde dikkati sürekli başka şeye kayar ve dikkati bozulur. Çocuklar da dikkat dağınıklığının etkisi en kolay şekilde okulda görülür. Çocuk okul derslerine istenildiği gibi odaklanamaz. Odaklansa bile bu odağını koruma da ve aynı şekilde devam ettirmede daima sıkıntı yaşar. Ders anlatılırken boş boş etrafa bakar ve başka başka hayallere dalar. Kendi dünyasında bir şeyler kurup onlarla hemhal olurlar ve anlatılanları da dinlemezler. Yetişkinlerde dikkat dağınıklığının belirtileri aynı şekildedir. Bu rahatsızlığa sahip olan bireyler için detaylar mühim değildir. Ekip çalışmalarında uyum sağlayamaz, bu organizasyonlar verilen komutları hemen anlamayabilir ve bazı problemler yaşar. Hiperaktivite de dikkat dağınıklığının yanına eklenmesi ile birlikte kişiler kesinlikle karşı tarafı dinlemez ve çok konuşurlar. Oldukları yerde uzun süre duramaz ve sürekli hareket ederler.

Ankara Çankaya Psikolog özgeçmilerini incelemek için tıklayabilirsiniz.

Psikolog randevu oluşturmak için lütfen bizimle iletişime geçin.

Ücretsiz ön görüşme hizmetimiz mevcuttur.

Bir yanıt yazın

Soru Sor
Hemen ücretsiz ön görüşme oluşturun!
Hemen ücretsiz ön görüşme oluşturun!