Ankara_Psikolog_Ümitköy
Hamilelik Sırasında Depresyon

Hamilelik Sırasında Depresyon

Hamilelik Sırasında Depresyon

Hamilelik Sırasında Depresyon

Hamilelik boyunca vücudunuz çok fazla değişiklik geçirir. Bu değişikliklerin stresleri hamilelik sırasında depresyon yaşamanıza neden olabilir. Bu duygusal değişim, kendiniz ve çevrenizdeki dünya hakkında hissetme şeklinizi etkileyebilir. Tedavi edilebilir olduğu için depresyon yaşıyorsanız bir sağlık uzmanına ulaşmak önemlidir. Hamilelik sırasında depresyonda olan kişilerde doğum sonrası depresyon riski daha yüksektir.

Depresyon nedir?

Depresyon, duygusal durumunuzu etkileyen bir durumdur. Üzüntü ve kopukluk duygularına sahip olmanıza neden olabilir. Depresif bir ruh hali, kayıp, değişim, yaşam mücadeleleri veya benlik saygısı sorunlarına normal bir tepkidir. Bununla birlikte, depresyon bazen yoğunlaşabilir, uzun süre devam edebilir ve normal bir yaşam sürmenizi engelleyebilir.

Depresyon yaşıyorsanız bir sağlık uzmanına ulaşmak önemlidir. Tedavi edilebilir, daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Hamilelik sırasında depresyona girmek yaygın mıdır?

Depresyon, hamile olmayan kişilerde olduğu kadar hamilelerde de neredeyse yaygın olarak görülür. Bu durum hamilelik de dahil olmak üzere hayatınızın herhangi bir zamanında ortaya çıkabilir.

Hamilelik sırasında depresyon riskimi hangi faktörler artırır?

Hamileliğiniz sırasında depresyon geliştirme riskinize katkıda bulunabilecek birçok farklı faktör vardır. Bu riskler şunları içerebilir:

  • Depresyon veya adet öncesi disforik bozukluk (PMDD) öyküsü olması.
  • Hamileliğinizdeki yaşınız- ne kadar gençseniz, risk o kadar yüksek olur.
  • Yalnız yaşamak.
  • Sınırlı sosyal desteğe sahip olmak.
  • Evlilik çatışması yaşamak.
  • Hamileliğiniz konusunda kararsız hissetmek.

Hamilelik depresyon’a neden olur mu?

Hamilelik depresyon yaşamanıza neden olabilir. Vücudunuz çok fazla değişiklik geçirir ve hamileliğin stresleri bazı insanlarda depresyonu tetikleyebilir. Hamile kalan herkes de depresyona girmeyecektir. Geçmişte depresyon yaşadıysanız, belirtileriniz geri dönebilir veya hamileliğinizden önce depresyonla yaşıyorsanız, hamile kaldığınızda daha da kötüleşebilir. Hamilelik sırasında depresyon hakkında sağlık uzmanınızla konuşmak önemlidir çünkü doğumdan sonra uzayabilir. Hamilelik sırasında depresyon yaşayan kişilerde doğum sonrası depresyon riski daha yüksektir.

 

Depresyon hamileliği nasıl etkiler?

Hamilelik sırasında depresyon yaşamak annenin sağlığını çeşitli şekillerde etkileyebilir. Hamilelik sırasında depresyon sizi şu şekilde etkileyebilir:

Kendinize bakma yeteneğinize müdahale etmek. Hamileliğiniz sırasında kendi sağlığınıza dikkat etmeniz önemlidir. Depresyon, bu kişisel ihtiyaçları bir kenara itmenize neden olabilir. Hamilelik sırasında depresyondaysanız, tıbbi tavsiyelere daha az uymanın yanı sıra düzgün uyuyabilir ve yemek yiyebilirsiniz.

Sizi zararlı maddeler kullanma riski daha yüksektir. Bu maddeler tütün, alkol ve yasadışı uyuşturucuları içerebilir. Depresyon, bu maddelere yönelmenize neden olabilir ve bunların tümü hamileliğiniz üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Büyüyen bebeğinizle bağ kurma yeteneğinize müdahale etmek. Fetüs rahminizdeyken, aslında konuşmanızı duyabilir ve sesinizdeki perde, ritim ve stresle duyguyu hissedebilir. Hamileliğiniz sırasında depresyon yaşıyorsanız, bebeğinizle bu bağı geliştirmekte zorlanabilirsiniz. Duygusal olarak yalıtılmış hissedebilirsiniz.

 

Antidepresan ilaçlar hamilelikte güvenli midir?

Artan kanıtlar, şu anda mevcut olan antidepresan ilaçların çoğunun, en azından fetüs üzerindeki kısa vadeli etkiler açısından, hamilelik sırasında depresyonu tedavi etmek için nispeten güvenli olduğunu göstermektedir. Uzun vadeli etkiler tam olarak çalışılmamıştır. Olası riskleri ve faydaları doktorunuzla görüşmelisiniz.

 

Ankara Klinik Psikolog Aksanur Bayırkan Hamilelik ile ilgili yaşadığınız problemlerde sizlere destek olmaktadır.

Bir yanıt yazın

Soru Sor
Hemen ücretsiz ön görüşme oluşturun!
Hemen ücretsiz ön görüşme oluşturun!