Ankara_Psikolog_Ümitköy
psikolojimizin iyi olmadığını nasıl anlarız

Psikolojimizin İyi Olmadığını Nasıl Anlarız?

Psikolojimizin İyi Olmadığını Nasıl Anlarız?

Psikolojimizin İyi Olmadığı Nasıl Anlarız?

   Hayat zorlu bir yolculuk, bu yolculuktan olumsuz etkilendiğimiz bir sürü olay ve durum mevcuttur. Bazı insanlar yaşadıkları sorunlardan karakterleri dolayısıyla hiç etkilenmeden çıkabilirken bazı insanlar da yaşadıkları ufacık olaylardan dahi güçsüz düşüp psikolojik sıkıntılara girebilirler. Bu sıkıntılar, insanları büyük bir güçsüzlüğe ve buhrana sürükleyebilir. Psikolojik olarak yıpranan ve güçsüz düşen insanlar, kendilerini savunmasız hissetmeye başlarlar. Psikolojinizin iyi olmadığını nasıl anlarız sorusuna gelecek olursak, ilk olarak şunu söylemeli ki, psikolojisi iyi olmayan insanlar hayattan hiçbir zevk almazlar. Yaşamak onlara güç gelir, ufacık sorunlar dahi onları güçsüz bırakır, kendilerini işe yaramaz ve boş bir insan olarak hissederler. Umutsuzlukları had safhadadır. Hiçbir şeyden hayır ve umut beklemezler, daima bir çöküş hali, bir mutsuzluk ve bir bıkkınlık onlara hasıl olmuştur. İnsanlarla ilişkilerini kısa tutmaya, onlarla çok muhatap olmamaya çalışırlar. Muhatap olduklarında da ya sessiz kalır ya da onları terslerler. Olabildiğince yalnız kalmayı tercih ederler ve uzun düşüncelere dalarlar.

Psikolojimizi Nasıl Düzeltiriz?

  • Sosyal olmaya çalışın. Eve kapanarak hiçbir şeyi çözemezsiniz. Kendi gücünüzün farkına varın, kendinize saygı duyun. Sizin sizden başka dostunuz yok, herkes bir zamana kadar sizin yanınızda kalabilir bunun farkına varın ve kendinize değer verin. Psikolojimizi nasıl düzeltiriz sorusuna vereceğimiz ilk cevap bu olacaktır.
  • Mutlu olmaya çalışın. Mutluluk iyileştirir. Siz mutlu oldukça göreceksiniz ki sizin dert sandığınız şeyler yavaş yavaş yok olacak, hayattan tat almaya mutlu oldukça başlayacaksınız.
  • Karamsarlıktan uzak durun. Karamsarlık ve kötü düşünme sizi güçsüz düşürecek, zaten sallantıda olan moralinizi bozacak ve sizi olumsuz etkileyecek.
  • Eğer bir sorun yaşadıysanız, bir travma sonrası hayata tutunmaya çalışıyorsanız bu sorunların artık geride kaldığının farkına varın.
  • Olur olmaz şeylere üzülmeyin. Siz her şeye üzüldükçe, psikolojiniz daha yıpranacak ve yorulacaksınız. Siz yoruldukça da hem insanlardan hem de kendinizden uzaklaşacaksınız.
  • Kendinize değer verin.
kayıp ve yas

Psikolojimizi nasıl düzeltiriz sorusuna cevap verdiğimize göre, son olarak psikolojinizin kötü olması nelere yol açar ona bakalım

Psikolojimizin Kötü Olması Nelere Yol Açar?

Psikolojinizin kötü olması, depresyona yol açabilir. Ağır geçirilen depresyonlarda geri dönülmeyecek sorunlar yaşayabilirsiniz. Çevrenizle sorunlar yaşayabilirsiniz, dikkat edin. En çok dikkat etmeniz gereken şey ise, derin bir depresyona girdikten sonra intihar eşiğine girmeniz, eğer çözemeyeceğiniz psikolojik sorunlara doğru gidiyorsanız, bir doktora başvurun.

 

Psikolog larımızdan randevu talep edebilirsiniz.

Randevu Talep Et

Bir yanıt yazın

Soru Sor
Hemen ücretsiz ön görüşme oluşturun!
Hemen ücretsiz ön görüşme oluşturun!