Ankara_Psikolog_Ümitköy
Ankara Çocuk ve Ergen Psikolojisi

Ankara Çocuk ve Ergen Psikolojisi

Ankara Çocuk ve Ergen Psikolojisi

Çocuk ve Ergen Psikolojisi

 Çocuklar ve ergenler büyüdükçe, çok önemli şekillerde gelişmeye devam ederler. Bir çocuğun yaşına göre tahmin edilebilir bilişsel, duygusal ve sosyal gelişim aralıkları vardır ve çocuklar olgunlaştıkça düşünme, ruh hali ve davranış kalıplarında değişimler yaşayacaklardır.

Bu büyüme dönemlerinde, bir değişikliğin çocuk gelişimindeki normal zorlukları ne zaman yansıttığını veya daha doğrusu, çocuğun/gencin mutluluğunu ve aile içindeki işleyişini daha önemli ölçüde etkileyen bir şeyin belirti ve semptomlarını ne zaman yansıttığını aileler için bilmek zor olabilir. Bir ebeveyn, aile üyesi veya bir çocuk/genç, karşılaştıkları sorunların normal gelişim aralığına uyup uymadığını sorguluyorsa, aileler ve pediatrik popülasyonlarla çalışma konusunda uzmanlaşmış eğitim ve deneyime sahip bir ruh sağlığı pratisyenine danışabilirler.

Ankara Çocuk ve Ergen Psikolojisi
Çocuk ve Ergen Psikolog - Ankara Psikolog

Ankara Terapi ve danışmanlık hizmetleri

Ankara Terapi ve danışmanlık hizmetleri, dikkat edilmesi gereken sorunların olup olmadığını ve ne tür hizmetlerin yardımcı olabileceğini tanımlamaya yardımcı olabilecek nitelikli ruh sağlığı uzmanları tarafından yapılan ilk değerlendirmeleri içerir. Değerlendirme, birbirini tanıma dönemi ve çocuğun mevcut sorunu veya endişesi hakkında bilgi toplandığı zamandır. Ebeveynler ve bakıcılar genellikle sürecin bu adımına dahil olurlar. Sorunun geçmişi, çocuğun/gencin gelişim düzeyiyle ilgili diğer bilgilerle birlikte gözden geçirilir. Ebeveyn ve çocuk/genç soruları da o sırada tartışılır.

İlk değerlendirmenin ardından, ruh sağlığı uzmanı, endişe duyulan alanlara hitap etmek için en uygun olan müdahaleleri tartışır. Çocuklar ve gençler için psikoterapi, ailelerin ve çocukların kendileri, güçlü yönleri ve hayatlarındaki engeller hakkında problem çözme yolları hakkında daha fazla bilgi edinmelerini sağlar. Terapi, özel olarak eğitilmiş klinisyenlerin, duyguları veya davranışlarıyla ilgili zorluk yaşayan çocuklara ve ergenlere yardım etmek için kullandıkları çeşitli yöntemleri ifade eder. Farklı türdeki problemlerle nasıl çalışılacağı konusunda seçenekler sunmak için çeşitli terapötik yöntemler mevcut olsa da, tüm psikoterapiler sağlık ve gelişime yönelik iletişim ve desteği içerir.

Terapinin hedefleri

Terapinin hedefleri, ele alınan alana bağlı olacaktır ve sürecin başında tartışılacaktır. Terapi, zor bir olay veya geçiş sırasında duygusal desteğe, başkalarıyla olan çatışmaların çözümüne, duygular ve üzüntülerle başa çıkma hakkında daha fazla bilgi edinmeye, sorunları çözmek için güçlü yönler geliştirmeye ve eski sorunları ele almak için yeni yollar denemeye odaklanabilir. Terapinin uzunluğu, sorunun karmaşıklığına ve ciddiyetine bağlıdır.

Psikoterapi 

Ankara Psikoterapi tek bir çocuğu, bir grup çocuğu, bir aileyi veya birden fazla aileyi içerebilir. Çocuklarda ve gençlerde kullanılan yöntemler, baş etme kavramlarını öğreten oyunlar oynamayı, çizim yapmayı, inşa etmeyi, yazmayı, rol yapmayı, bir beceriyi uygulamak için yaratıcı deneyler yapmayı içerir. Terapi ortamı, çocukların ve gençlerin kendilerini ifade etmelerini ve terapiyi yararlı bir araç olarak kullanmaya istekli olmalarını kolaylaştırabilecek bir güven düzeyini teşvik eder ve destekler.

Hangi tür hizmetlerin faydalı olabileceğini ve bir aile olarak terapi hizmetleri hakkında nasıl konuşulacağını bilmek zor olabilir. Çeşitli terapistlerle eğitimleri, deneyimleri ve ilgi alanları

 

Ankara Çocuk ve Ergen Psikolog Önerileri için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Ankara Çocuk ve Ergen Psikolojisi
Ankara Psikolog Tavsiyeleri - Ergen Psikolojisi

Bir yanıt yazın

Soru Sor
Hemen ücretsiz ön görüşme oluşturun!
Hemen ücretsiz ön görüşme oluşturun!