Ankara_Psikolog_Ümitköy
Cocukluk-Travmalari-Evlilik-Doyumunu-Nasil-Etkiler-Ankara-aile-terapisi

Çocuklarla Nasıl iletişim Kurmalıyız?

Çocuklarla Nasıl iletişim Kurmalıyız?

Çocuklarımızla Nasıl İletişim Kurmalıyız?

Günümüz anne ve babaların en fazla cevabını aradığı soruların başında ise, çocuklarımızla nasıl iletişim kurmalıyız? sorusu olmaktadır. Çocuklarla iletişim Nasıl Kurulur? Teknoloji çağında büyüyen çocuklar, anne ve babaları ile iletişim kurmakta zorluk çekmektedirler. Bu durum ise en fazla ebeveyinleri rahatsız etmektedir. Anne ve babalar ile çocukları oldukça fazla konuda iletişim sorunu yaşamaktalar ve uzman kişilerden bu konu hakkında bilgi almaktadırlar. Uzman kişiler ise kendilerine çocukları ile nasıl daha kolay şekilde iletişim kurmaları gerektiği konusunda önemli bilgiler vermektedir. Bir anne ve baba olarak çocuklarımızla iletişim kurmanın yolları bulunmaktadır ve bu yolları tatbik eden kişiler, iletişim konusunda olmaktadırlar.

Çocuklarımızla İletişim Kurmanın Yolları Nelerdir?

Çocuklarımızla iletişim kurmanın yolları az sayılmayacak kadar fazladır. Anne ve babalar ise çocukları ile bu yollardan hangisi kolaylarına gelirse, o şekilde iletişim kurmalıdırlar. Bu şekilde kendileri ile sağlıklı bir iletişime geçebilirler. Çocuklarla iletişim kurulacak bu yollar ise oldukça etkili yöntemler arasında yer almaktadır.

Çocuklar ile iletişim kurmak için yapılması gereken yöntemler

ise şunlardır.

  • Bir anne ve baba çocuğu ile iyi iletişim kurmak istiyorsa, öncelikle kendisini iyi şekilde dinlemesi ve anlaması lazımdır.
  • Kendisi ile konuşurken göz göze gelmeniz ise, oldukça etkili bir iletişim kurma yöntemidir.
  • Çocuğunuzun davranışları ve sözleri size uymuyorsa eğer, kendisini saygı ile dinlemeli ve yüz çevirmemelisiniz.
  • Çocuğunuz bir sorunu çözemiyor ise eğer, kendisine öz güven aşılayın ve o işi yapabileceğini kendisine söyleyiniz.
  • Günlük yaşamda ise çocuğunuza yapabileceği rutin işler veriniz.
  • Ebeveyin olarak akşamları kendisi ile bazı aktivitelere katılarak beraber eğleniniz.

<
Bu yöntemler oldukça etkili olmak ile beraber, çocuğunuzu sevdiğinizi kendisine hissettiriniz ve ona iltifatlarda bulununuz. Eğer kendisine bir söz verdiyseniz, mutlaka onu yerine getiriniz ve kendisinin güvenini kazanınız. Bu yollar ise çocuklarınız ile kolaylıkla iletişim kurmanızı sağlayacak ve beraber mutlu olacaksınız. Çocuk ise büyüdüğü zaman sizinle bir arkadaş gibi sohbet edebilecek karaktere sahip olacaktır.

Çocuklarınızla İletişim Kurarken Yapmamanız Gerekenler Nelerdir?

Bir anne ve babanın çocukları ile iletişim kurarken, yapmaması gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Çocuklarınızla iletişim kurarken yapmamanız gerekenler ise, kendi fikirlerinizi ona empoze etmeye çalışmamanızdır. Aynı zamanda kendisine karşı ilgisiz olmanız da, iletişim kurarken yapmamanız gerekenlerin başında gelmektedir.

 

Çocuklarla iletişim Kurmanın Yolları Nedir?

Çocuk ve Ergen Psikolojisi ile ilgili  Psikolog Hizmeti için Psikolog Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

Soru Sor
Hemen ücretsiz ön görüşme oluşturun!
Hemen ücretsiz ön görüşme oluşturun!