Ankara_Psikolog_Ümitköy
Çocuklarla Oyun Oynamak

Çocuklarla Oyun Oynamak

Çocuklarla Oyun Oynamak

Çocuklarla Nasıl Oyun Oynamalıyız?

Çocuklar, ilgi bekler. Ebeveynleri onların rol modelleri ve önderleridir. Onlardan ne görürse, nasıl görürse aynı şekilde yapmaya çalışırlar. Bunun içinde çocuklarla ilgilenmek, ebeveynlerin asli görevi konumundadır. Zamanımızı çocuklarımızla birlikte geçirmek, onların bize büyüme zamanında ihtiyaçları olduğu için çok mühimdir. Gelişimlerini sağlarken onların yanında olmak, anne baba eksikliğini onlara hissettirmemek onların hem çocukken zihin sağlıkları açısından hem de büyüdüklerinde ebeveyn eksikliği hissetmemeleri açısından mühimdir. Çocuklarımızla nasıl ilgileneceğiz kısmına girersek, çocuklarımızla oyun oynadığımız dönemler onların gelişimleri açısından çok önemlidir. Peki ama çocuklarımızla nasıl oyun oynamalıyız? Hadi bunu konuşalım.

Çocuklarla Oyun Oynamak
Çocuklarla Nasıl Oyun Oynamalıyız?

İlk olarak şunu söylemeliyiz ki, çocuklarınızla oyun oynadığınız vakti bir kayıp olarak değil bir kazanım olarak görmelisiniz. Onların hayatlarına dokunduğunuz, onlarla birlikte güzel zaman geçirdiğiniz zamanlar olarak bakmalısınız.

Çocuğunuzla oyun oynarken, eğitici oyunlar oynamaya dikkat etmelisiniz. Çünkü onlar oynadıkları oyunun farkında olmasalar da bilinçaltlarına oyun oynarken gördükleri, duydukları şeyler yerleşmekte ve onları bilinçsiz şekilde hafızalarına kazımaktadırlar. Bunun için oyun seçiminde onlarla eğitici oyunlar oynamak çocuklarınızın gelişimi açısından çok mühimdir.

Çocuklarımızla nasıl oyun oynamalıyız sorusuna vereceğimiz cevap, onları sıkmadan olacaktır. Eğitici oyunlar oynatıp onlara bir şeyler öğretelim derken onları hareketlerimizden bunaltıp oyunlardan ve dahi eğitimden soğutabiliriz. Bunu yaptıktan sonra hem eğitim hayatı etkilenebilir hem de sizinle bir daha oyun oynamak istemeyebilirler. Bunlar çocuklarımızla nasıl oyun oynamalıyız kısmında kısaca dikkat etmemiz gereken şeylerdendi.

Çocuklarla Oyun Oynamanın Faydaları Nelerdir?

Çocuklarla oyun oynamanın faydaları saymakla bitmez. Siz çocuğunuzla oyun oynadığınız da çocuk sizi daha yakın hisseder, annesinin ya da babasının onunla oyun oynadığını gören çocuk ebeveynine karşı daha bir bağlı olur. Siz çocuğunuzla oyun oynadığınız da çocuk yalnız hissetmez, çocuğunuzla ilgilendiğiniz sürece çocuğunuz, çocuklarda çok sık görülen televizyon ya da tablet bağımlılığı tehlikesinden daha uzak bir yaşam sürmekte olacaktır. Oynadığınız faydalı oyunlarla birlikte çocuğunuzu okul öncesinde, ona belli etmeden bir eğitime alıyorsunuz aslında. Çocuklarla oyun oynamanın faydalarından belki de en büyüğü bu.

Çocuk ve Ergen Psikoloğu

Ankara Psikolog

Çankaya Psikolog

Ümitköy Psikolog

Çayyolu Psikolog 

Bir yanıt yazın

Soru Sor
Hemen ücretsiz ön görüşme oluşturun!
Hemen ücretsiz ön görüşme oluşturun!