Ankara_Psikolog_Ümitköy
Hamilelikte Psikolojik Tedavi Alınmalı Mı?

Hamilelikte Psikolojik Tedavi Alınmalı Mı?

Hamilelikte Psikolojik Tedavi Alınmalı Mı?

Hamilelikte Psikolojik Tedavi Alınmalı Mı?

Hamilelikte Psikolojik Tedavi Alınmalı Mı?

Hamilelik dönemi her kadın içim son derece özel ve muhteşem bir dönemdir. Ancak bu dönemde vücudun geçirdiği değişim ve bu değişimin ortaya çıkarttığı etmenler farklı olumsuzluklarında ortaya çıkmasına imkan tanımaktadır. Hamilelik döneminde bireyler hem psikolojik hem de fizyolojik olarak değişme uğramaktadır. Bu durum ise akıllara hamilelikte psikolojik tedavi alınmalı mı? Sorusunu getirmektedir. Bu sorunun cevabı birçok farklı etmene göre değişkenlik gösterebilmektedir. Dikkat edilmesi gereken noktalar göz önünde bulundurulduğunda herhangi bir desteğin alınıp alınmamasına karar verilebilmektedir.

Hamilelik döneminde her kadın belirli başlı birçok farklı değişim yaşamaktadır. Bu süreç boyunca yaşanabilecek psikolojik değişimlerde hamilelerin bir parçasıdır. Ancak burada olumsuz gelişen durumlar fark ediliyor ya da sürekli olarak psikolojinin olumsuz yönde ilerlediği gözlemleniyorsa destek alma ihtiyacı duyulabilir. Hamilelikte psikolojik tedavi alınmalı mı? Sorusunun cevabına net bir şey söylemek mümkün olmamaktadır. Çünkü bu durum kişiden kişiye değişim gösterebilmektedir. Özellikle hamileliğin geçirildiği dönem ve dönemin şartları psikolojik unsurları fazlası ile etkilemektedir.

 

Hamilelikte Psikolojik Tedavi Alınmalı Mı?

Hamilelikte Psikolojik Olarak Yaşanan Olumsuzluklar

Özellikle ilk defa hamilelik yaşayan anne adaylarında psikolojik olarak birçok farklı problem ortaya çıkabilmektedir. Ortaya çıkan problemlerin başında gelecek kayısı ve anne içgüdülerinin tetiklediği olumsuzluklar yer almaktadır. Her anne doğacak olan bebeği için kaygılanmaktadır. Ancak bu durumun bir takıntı haline getirilmesi ya da doğumdan sonraki sürecek henüz yaklaşmadan dahi doğum sonrası sürecin ortaya çıkarabileceği olumsuzlukların düşünülmeye başlanması psikolojik anlamda iyi bir sonuç sağlamayacağı gibi annenin hamilelik sürecini de olumsuz etkileyebilmektedir. İşte bu gibi durumlarda hamilelikte psikolojik tedavi alınmalı mı? Sorusunun cevabı evet olarak verilebilmektedir. Hamilelik kadınlar için her ne kadar özel ve paha biçilemez bir dönem olsa da büyük değişimlerin yaşandığı bir dönemdir. Her birey yaşanan değişimler ve gelecekte yaşanması muhtemel olaylar ile psikolojik olarak baş edemeyebilir. Bu gibi durumlarda herhangi bir uzmandan destek almak hem anne hem de gelişim çağındaki bebek için en doğru adım olacaktır.  Aksi halde durmadan büyüyen psikolojik sorunlar gebeliğin ve doğum sürecinin olumsuz etkilenmesine, annenin ve bebeğin farklı problemler yaşayabilmesine sebebiyet vermektedir.

Hamilelik Dönemindeyseniz ve Psikolojik Destek almak istiyorsanız Psikologlarımızdan  randevu talep edebilirsiniz.

 

Hamilelik Döneminde Diyetisyen ihtiyacınızdada yanınızdayız. Diyetisyenlerimiz den randevu almak için tıklayın.

Bir yanıt yazın

Soru Sor
Hemen ücretsiz ön görüşme oluşturun!
Hemen ücretsiz ön görüşme oluşturun!