Ankara_Psikolog_Ümitköy

Hipnoz Nedir? Nasıl Yapılır?

Hipnoz Nedir? Nasıl Yapılır?

Hipnoz Nedir

Bir kişinin bilinçaltına direkt olarak müdahale etmeyi amaçlayan bir yöntem olarak bilinen bir uygulamadır. Hipnoz, bir hipnotizör tarafından uygulanır ve hipnotize edilen kişinin bilinçdışına ilham vermeyi hedefler. Hipnoterapi sırasında, hipnotize edilen kişi bir derin rahatlık ve dikkat dağınıklığı durumuna girer ve hipnotizör tarafından verilen talimatlara daha yatkın hale gelir. Hipnoterapi, birçok farklı amaç için kullanılabilir, ancak en yaygın olarak stres azaltma, bağımlılık tedavisi ve davranış değişiklikleri gibi alanlarda kullanılır.

Ankara Hipnoterapi
Hipnoz Nedir Hipnoterapi Nedir

Hipnoz Yöntemleri

 

Bilinçaltı müdahele uygulamasında hipnoterapi yöntemleri, bir hipnotizör tarafından kullanılan farklı tekniklerdir. Aşağıdaki teknikler bazı yaygın hipnoz teknikleridir:

Düşünce kontrolü: Hipnotizör, hipnotize edilen kişinin düşüncelerini yönlendirmeyi amaçlar. Bu, hipnotize edilen kişinin dikkatini bir konuya odaklamaya ve diğer düşüncelerden uzaklaştırmaya yönelik olabilir.

Anımsama: Hipnotizör, hipnotize edilen kişinin geçmişteki anılarına ulaşmasını sağlar. Bu, geçmişteki olumsuz deneyimlerin etkisini azaltmak veya olumlu davranış değişikliklerine yol açmak gibi amaçlar için kullanılabilir.

Öğüt verme: Hipnotizör, hipnotize edilen kişinin bilinçaltına öğütler veya talimatlar verir. Bu, hipnotize edilen kişinin davranışlarını değiştirmeyi hedefleyebilir.

Görsel imajlar: Hipnotizör, hipnotize edilen kişinin görsel imajlar oluşturmasını sağlar. Bu, hipnotize edilen kişinin düşüncelerini yönlendirmeyi ve davranış değişikliklerine yol açmayı amaçlar.

Rüya gibi hal: Hipnotizör, hipnotize edilen kişinin bir rüya gibi haline getirilmesini sağlar. Bu, hipnotize edilen kişinin stresini azaltmayı ve rahatlamasını sağlamayı amaçlar.

 

Ankara Psikolog randevusu oluşturmak için bizleri arayabilir, mesaj gönderebilirsiniz.

 

Hipnozun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Hipnoterapi uygulaması; psikolojik problemlerin tedavisinde, kekemelik ve tik gibi davranış bozukluklarının giderilmesinde, obezite ya da yeme bozukluklarının tedavi edilmesinde uygulandığı gibi aynı zamanda yaşanılan travmaların atlatılmasında yardımcı olması amacı ile ya da sınav kaygısı olan kişilerde konsantrasyonun arttırılmasında başvurulan bir yöntemdir.

Hipnoz metodu günümüzde sıklıkla uygulanan, tarihsel süreçte oldukça önemli adımlar yaşanan bir terapi metodudur. Bu nedenle hipnoz uygulamasına başvurulmadan önce, hipnotistin uzmanlığının sorgulanmasının yanı sıra kişinin hipnoza uygun bir hasta olup olmadığı da değerlendirilmektedir. Tüm bunların yanı sıra hipnoz hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olunmalı ve araştırma yapılması da önerilmektedir. Hipnoterapinin hangi durumlarda etkili olduğu da büyük önem taşımaktadır.

Hipnozun etkili olduğu başlıca konular;

  • Öfke kontrolünün sağlanması
  • Topluluk önünde konuşamamam probleminin tedavisi
  • İfade güçlüğünün tedavisi
  • Karşı cinsle zor ilişki kurma ya da ilişki kurmama probleminin tedavisi
  • Özgüven eksikliklerinin giderilmesinde
  • Aşırı tepki verme durumlarının tedavisinde etkilidir.

Pek çok kişi hipnoz metodunun etkisinin ne kadar süreceğini merak etmektedir. Bu konu hakkında farklı kanılar olsa da alanında tecrübeli, tıp eğitimi almış bir doktorun doğru şekilde uygulamış olduğu hipnozun etkisi sınırsız süre devam etmektedir.

Hipnoz uygulamasına başvurmadan önce gerekli tüm test ve tetkiklerin uygulanması önemlidir. Aksi halde tehlikeli sonuçlar da açığa çıkabilmektedir.

 

Soru Sor
Hemen ücretsiz ön görüşme oluşturun!
Hemen ücretsiz ön görüşme oluşturun!