Ankara Terapi – Ankara Psikolog

İleri Yaş Terapisi Nedir?

İleri Yaş Terapisi Nedir?

İleri Yaş Terapisi Nedir?

İleri Yaş Terapisi Nedir?

Akıl sağlığı sorunları her yaşta göz korkutucu olabilir ve hiç kimse sessizce acı çekmek zorunda kalmamalı veya sorunları nedeniyle yargılanacakmış gibi hissetmemelidir. İnsanlar genellikle zihinsel sağlık sorunlarının yaşla birlikte kötüleştiğine inanırlar, ancak gerçekte bu her zaman doğru değildir.

Yaşlıların daha yatkın olduğu bazı durumlar olsa da, psikolojik veya psikiyatrik durumlar her yaşta ortaya çıkabilir ve bunlarla baş etmenin anahtarı erken teşhis ve etkili tedavidir.

Altmışlı yaşların ortalarında, sonlarında veya daha büyükseniz ve son zamanlarda duygusal ve davranışsal sorunlarla mücadele ediyorsanız, yaşa bağlı bazı sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Ancak, kişisel yaşamınızdaki bunaltıcı bir duruma basitçe tepki veriyor olmanız da çok olasıdır. Her durumda, yardım isteyin. Başa çıkmakta zorluk çektiğinizi kabul etmekten utanmayın; aileniz ve sevdiklerinizle mücadeleleriniz hakkında konuşun ve nasıl yardım alabileceğinize karar verin.

Dünya Sağlık Örgütü‘ne göre anksiyete ve depresyon, yaşlılarda en yaygın görülen zihinsel ve nörolojik durumlardır ve dünyanın yaşlı nüfusunun sırasıyla %5’ini ve %7’sini etkilerler. Ayrıca, yaşlı nüfusun %3,8’inde anksiyete bozuklukları bulunur ve bunu %1 ile madde kullanım sorunları takip eder.

İleri Yaş Terapisi

Depresyon ve Yaşlılık

Depresyon, genel yorgunluk, kötü bir gün geçirmenin veya olumsuz bir dönem geçirmenin sonucu olarak kolayca yanlış anlaşıldığı için genellikle hafife alınan durumlardan biridir. Gerçek şu ki, yaşlı nüfusun yaklaşık %7’sinde meydana gelen zayıflatıcı bir akıl sağlığı bozukluğudur.

 

Genellikle geriatrik depresyon olarak adlandırılan yaşlılardaki depresyon, herhangi bir yaş grubu için genel bir depresyon tanısının semptomlarını yansıtabilir ve semptomlar diğer hastalıklarla birlikte ortaya çıktığından, bozukluk teşhis ve tedavi edilmeyebilir.

 

Depresyon türleri değişkenlik gösterir ve majör depresyon, kalıcı depresif bozukluk, bipolar bozukluk veya mevsimsel duygulanım bozukluğunu içerir. Dikkat edilmesi gereken yaygın depresyon belirtilerinden bazıları, sürekli üzgün ve endişeli bir ruh hali, değersizlik, çaresizlik ve umutsuzluk duyguları, azalan enerji, sürekli yorgunluk, sinirlilik ve zevkli faaliyetlere ilgi kaybıdır. Bu duyguların bir kişide ortaya çıkabileceğini, ancak depresyon olarak sınıflandırılmayacağını belirtmekte fayda var; Teşhisi diğerlerinden ayıran şey, günlük işleyişi önemli ölçüde engelleyen yukarıdaki semptomların şiddetli ve sürekli bir bölümüdür.

 

Ayrıca, semptomların kapsamı, tam gelişmiş bir depresif dönemin kriterlerini karşılamayabilir, bu da doktorların tedavinin zorunlu olmadığını varsaymasına yol açar. Aslında, bakıcılar veya doktorlar bir şeylerin yanlış olduğunu bile fark etmeyebilirler çünkü yaygın (yine de hatalı) varsayım, depresif hissetmenin yaşlanmanın bir parçası olduğudur. Siz veya sevdiğiniz kişi zor bir dönemden geçiyorsa ve depresif duygular günlük işleyişinizi etkiliyorsa, bir uzmana danışma zamanı gelmiştir.

 

Anksiyete Bozuklukları ve Yaşlılık

 

Bir araştırma, yaşlı yetişkinlerin, bir anksiyete bozukluğu teşhisini garanti etmeyebilecek, ancak normal işlev görme yetenekleri üzerinde gerçek bir etkisi olabilecek anksiyete belirtileri gösterebileceğini bildirdi. Sosyal fobiler, panik bozukluklar, travma sonrası stres bozukluğu ve obsesif-kompulsif bozukluk daha az yaygın olmakla birlikte, en yaygın kaygı bozukluklarıdır.

 

Anksiyete bozukluğunun temel tanımlayıcı özelliği, bu kadar şiddetli huzursuzluğa neden olmaması gereken günlük olaylar ve sorunlar hakkında sürekli, aşırı endişe duymadır. Yaşlıların sağlık sorunları ve mali konularda endişe duyması normal olsa da, sürekli bir endişe hali endişe sebebidir. İlaç ve terapi, yaşlıların kaygıyla baş etmelerine yardımcı olmada çok etkili olabilir ve etkili bir tedavi planı, yaşam kalitesini iyileştirmede etkilidir.

 

İster bir akıl sağlığı hastalığı tanısı almış olun, ister zor olan ve normal çalışma yeteneğinizi etkileyen belirtilerle mücadele ediyor olun, yardım istemekten çekinmeyin. Ankara Psikolog olarak bizler sizlere yardım etmek için bizimle iletişime geçmenizi bekliyoruz. Yaşlılık hepimizi için kaçınılmaz bir durum ve ondan dolayı oluşacak akıl sağlığı sorunları da utanılacak bir durum değil. Ancak yaşlılıkta esenlik sahibi olmak sizin elinizde. Bizimle iletişime geçtiğiniz takdirde o esenliğe ilk adımı atmış olacaksınız.

 

Exit mobile version