Ankara_Psikolog_Ümitköy

İlişkide Asla Yapmaman Gereken 6 Davranış

İlişkide Asla Yapmaman Gereken 6 Davranış

BİR İLİŞKİDE ASLA YAPMAMAN GEREKEN 6 DAVRANIŞ

 

İlişkilerim bir türlü yolunda gitmiyor. Birbirimizi çok seviyoruz neden mutlu değiliz? Hiçbir şey hayal ettiğim gibi değil. İlişkilerimde sürekli partnerimi kendimden soğutuyorum nerede hata yapıyorum?

Merhaba ben Kübra MEŞE. Evet ! Bir ilişki her hamleni sürekli olarak düşünmeni gerektiren bir satranç müsabakası değildir. Burada haklısın. Amaa! Bu da  demek değildir ki içimizden gelen her duyguyu rahatça yansıtabiliriz. Nitekim bu sadece romantik ilişkiler için de  geçerli değildir. Anne -babamızla olan bağımızdan tutun en yakın arkadaşımızla olan ilişkimize kadar hepsinde dikkat etmemiz gereken sınırlar ve noktalar mevcuttur. Bugün bir ilişkide aslaaa yapmaman gereken 6 davranıştan bahsedeğim.

 

 1-OLMADIĞINIZ BİRİ GİBİ DAVRANMAK

 

Özellikle de ilişkinin başlarında olmadığımız biri gibi davranmaya bayılırız. Böyle davranmaktaki nedenlerimiz genellikle kendimizi gelecek muhtemel incinmelerden korumak olabilir, partnerimizi kaybetmemek olabilir, kendimizi değersiz göstermek istememe dürtüsü olabilir. Bunun için umursamaz tavırlarda bulunduğumuz olabiliyor ki fazlasıyla her detayı önemseyen biri olduğumuz halde. Verdiğimiz değeri belli etmemek  ki aslında çok değer verdiğimiz halde. ‘Ohoooo elimi sallasam ellisi’  aslında niyetimiz, söylemek istediğimiz şey ‘ beni kaybedersen seçeneğim çok bunu bil ve kıymetimi bil geç olmadan.’ Demek olduğu halde.

Örnekleri çoğaltabiliriz. Sonuç ne olursa olsun bu tavırların hepsi sana geçici bir mutluluk ve rahatlama  getirecek. Bunların sana bir koruma alanı oluşturduğunu ve kendini böylelikle koruduğunu düşünüyorsun. Ama yanılıyorsun. Sana gerçekten soruyorum. Ona değer vermediğin halde seninle bir ilişkiye devam eden , her an başka biriyle konuşma ihtimaline karşın bunu umursamayan, darlamayayım cool görüneyim diye az mesajlaştığınız halde seni merak etmeyen birinin gözünde şu an değerli olsan neye yarar? Sen onu artık sevebilecek misin? Sen zahmet etme ben cevap vereyim. Hayır!.

Bırak, sen değer vermek istiyorsan,  için için ne yaptığını , nasıl olduğunu merak ediyorsan sor, mesaj at. O buna karşılık çeşitli triplere girip geç cevap yazıyorsa, aynı değeri vermiyorsa sen değersiz olmadın. Onun değerinin ne kadar olduğunu sen anlamış oldun!. Yani sebep ne olursa olsun sen kendin olmaktan asla vazgeçme, çünkü unutma ki altının kıymetini ancak sarraf bilir.

 

2-GEREKSİZ BEKLENTİYE GİRMEK

 

Bana bir haftadır çiçek almadı. 2 yıldır beraberiz artık birbirimizin şifrelerini bilmemiz gerekmez mi? Bugünün benim için ne kadar önemli olduğunu bilmiyor mu? Dur buna ben cevap vereceğim. Hayır bilmiyor çünkü müneccin değil.

Kendine durup şunu sormanı istiyorum. Bu ilişkiden gerçekten beklentilerin neler? Ve bu beklentiler gerçekçi mi? Cevaplarını yazıp bunun üzerine başını iki elinin arasına alıp gerçekçi birşekilde düşünmeni istiyorum. Bu yeterli olacaktır.

 

3-GEÇMİŞ İLŞKİLERİMİZİN SÜREKLİ GÜNDEME GELMESİ

 

Ona doğum gününde yüzük  almışsın bana alamadın. Neden ben daha mı değersizim? Neden o daha mı güzel? ! Ona ilişkinizin birinci haftasında seni seviyorum demişsin biz beş aydır beraberiz. Bana neden demedin? Beni onun kadar sevmiyor musun?

Kulağa nasıl geliyor bu cümleler? Neden kendimizi bir başkasıyla kıyaslayıp daha değerli veyahut değersiz olduğumuza bu ölçütle karar veriyoruz? Bizi tanımlayan tek ölçüt bu mudur? Hayır. Her insan özeldir , farklıdır ve eşsizdir. Hepimiz kendimize ait bir aura taşırız. Ve bizi tanımlayan ölçüt ne bir başkasının zihninde kim olduğumuzdur, ne de toplumun bizim adımıza oluşturduğu kimliktir.

 

4-KAPATTIĞIMIZ TARTIŞMA KONULARININ TEKRAR TEKRAR AÇILMASI

 

Sen de 5 yıl önce bunu dememiş miydin?, iki yıl önce bunu yapmasaydın bugün bu olmazdı, sen onu bırak da geçen yıl ödediğin faturaları hala göstermedin?…

Onu o zaman konuşsaydın ve çözseydin. Neden bugünkü konuya dahil edip bugünkü tartışma konusunu dallandırıp budaklandırıyorsun? Sebebi geçmişte herşeyi konuşmamış olman ve içine atman. Bundan vazgeçmelisin. Ve şu an kafanda herşey netleşene dek bugünkü konunuzu konuş ve çöz. İçine sindiği anda konuyu kapat ki bu bir daha gündeme gelmesin. Ve sen de tekrar gündeme getirme.

 

5-ALTTAN ALIP İDARE ETMEK

 

Amaaan ağzımızın tadı kaçmasın şimdi. Şimdi sinirli o siniri geçsin ben onunla öyle konuşurum bir ara. Elbet o da hatasını anlar zamanla. Konu komşu ne der şimdi. Hem annemler burda şimdi rahatsız olmasınlar, üzülmesinler durduk yere.

Peki sen üzülmüyor musun? Üzülüyorsun. Ama önemli değil çünkü başkalarının ne düşündüğü, ne hissettiği senden daha önemli değil mi?!!! Değilll. Senden daha önemli değil. Yaşadığımız bu fiziksel rahatsızlıkların bile temel sebebinin hep bu içimize attığımız üzüntü, stres kaynaklı olduğunu biliyorsun değil mi? Yapma.!! Başkaları için yaşadığın yeter artık!. Bu hayatı sen de bir kere yaşayacaksın. Kendin kendine zulüm etme.! Sen kendine değer ver ki insanlar da sana değer versin.

 

6-AYNI OLAYI KAÇ DEFA KONUŞURSANIZ KONUŞUN TEKRAR KONUŞMAK YERİNE TRİP ATIP PARTNERİMİZİN ANLAMASINI BEKLEMEK

 

Kaç defa konuşacağız bir konuyu yeter artık bu sefer kendisi anlasın dediğimiz an eğer niyetimiz kesin olarak bir ayrılık değilse ve bu ilişkiye devam etmek istiyorsak bu karşı tarafın asla sebebini anlamadığı trip hiçbir sorunu çözmeyeceği gibi partnerinize yaptığınız gereksiz bir işkence olup ilişkinizi zedelemiş olacaktır. Konuşalım. Konuşmaktan yorulmayalım. Farklı şekillerde anlatalım. Yeter ki vazgeçmeyelim illaki iletişimin bir yolunu buluruz.

 

Psikolog Kübra Meşe

 

 

Randevu oluşturmak için Ankara Psikolog Bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Soru Sor
Hemen ücretsiz ön görüşme oluşturun!
Hemen ücretsiz ön görüşme oluşturun!