Ankara_Psikolog_Ümitköy

Kayıp ve Yas

Kayıp ve Yas

Kayıp ve Yas

Kayıp Ne Demek?


Kayıp kelimesinin Türkçede anlamı kaybolma, yitip gitme gibi anlamlara sahiptir. Bir nesne ya da canlının kaybolması veyahut kaybedilen yani ölen bir canlı için Türkçeye yerleşmiş bir kelimedir. Mecaz anlamda ruhun kaybolma anlamına da gelmektedir. Örneğin bir kişinin depresyona girmesi ya da bıkkınlık hissine kapılması taktirde ruhen bulunduğu ortama ait olamama durumu anlamı taşımasıdır. En bilindik anlamı olan kayıp kelimesi bir insanın, hayvanın ya da bir eşyanın kaybolması olarak telaffuz edilmektedir. Bunların haricinde bir olayın gerçekleşmemiş olması da kayıp olarak sayılmaktadır. Örneğin matematiğin hiç keşfedilmemiş olması dünya için büyük bir kayıp halini taşıyabilirdi.

kayıp ve yas
kayıp ve yas

Yas Ne Demek?


Yas, bir kişinin ölümü ile gerçekleşen acı ve yaşanan bu acıyı belirten davranışlar, ağıtlar gibi eylemlere verilen genel bir addır. Bir diğer adı ile matem olarak bilinmektedir. Eski Türklerde de yas eylemi günümüzde de benzer özelliği taşımaktadır. Ağıt gibi ölen kişi arkasından sergilenen eylem eski Türklerde de mevcuttur. Tarih boyunca anlamı değişmeden modern çağın içerinde var olan yas tutma birçok toplum için önemli ve çok fazla özen gösterilen bir durum halindedir. Sadece bir insanın ölmesi ile değil aynı zamanda bir hayvanın da ölmesi üzerine yaşanan bir üzüntü ve acıda yas olarak sayılmaktadır. 

Kayıp ve Yas


Bir canlının ya da nesnenin “kaybolması” sonucu duyulan acı ve bir kişinin ölmesi sonucu duyulan acı birbiri ile ilişkilidir. Yas sadece bir kişinin ya da hayvanın ölmesi sonucu sergilenen bir davranış biçimi değil aynı zamanda bir insanın ya da sahiplenilmiş bir hayvanın “kaybolması” sonucunda sergilenen bir davranış biçimidir. Çünkü yaşadığı belli olmayan kayıp kişi veya hayvan yakını ya da sahibini üzüntü ve acıya boğar. Bu sebeple oluşan bu kedere de Kayıp ve yas denilebilir. 
Kaybolan insanlar, kediler, köpekler gibi canlıların kayıp olarak sayılması haricinde, hayatını kaybetmiş bir insan, evcil hayvanlar vs. canlılarında geride bıraktığı yakınları veya sahipleri için yaşanan bir kayıp olarak nitelendirilir. Yani nasıl ki yas sadece ölen canlılar için sergilenen bir eylem değilse aynı şekilde kayıp da sadece kaybolmuş canlılar ve nesneler için kullanılmaz.

Kayıp ve Yas Durumlarında yaşanan psikolojim nasıl düzelir sorusunu cevap olarak psikolog larımızdan destek alarak bu süreci daha sağlıklı atlatabilirsiniz.

Randevu Al

Bir yanıt yazın

Soru Sor
Hemen ücretsiz ön görüşme oluşturun!
Hemen ücretsiz ön görüşme oluşturun!