Ankara_Psikolog_Ümitköy
Psikoloji Ne Demek? ihanet Nedir?

Psikoloji Ne Demek? ihanet Nedir?

Psikoloji Ne Demek? ihanet Nedir?

Psikoloji Ne Demek? ihanet Nedir?
İhanete Uğramak Ve Psikoloji

İhanete Uğramak Ve Psikoloji

Arapça kökenli olan ihanet kelimesinin farklı birden fazla anlamı mevcuttur. Bazı tanımlarda hainlik savunduğu düşünceden ya da görüşten vazgeçen ya da tabiri caizse yarı yolda bırakan kişilere adlandırılan bir sözcüktür. Bir farklı tanımda ise, aldatan, sadakatsiz olan veya bir topluma, ülkesine kötülük eden kişilere verilen bir sözcüktür. Bir insanın güvenini yıkan kimselere verilen bir tabir olan ihanet sözcüğü oldukça yaygındır. İhanete uğramak ise, bir kimse ya da bir grup, topluluk tarafından yarı yolda bırakılan veya aldatılan kişilerin bulunduğu duruma verilen cümledir. Sadakatsizlik gören kişilere atfedilmektedir.

Psikoloji Ne Demek?

Kökeni Latinceden gelen Fransızca da psychologie Türkçede ruhbilimi olarak telaffuz edilen bir sözcüktür. Toplum ya da insan davranışlarının altında yatan sebeplerle bir bağlantı kurarak araştırma ve inceleme yapan psikoloji, toplumun temelinde yatan sorunların birçoğunun da insanların sergilediği davranışların altında yattığını açıklar. Psikoloji öznel ve nesnel olarak iki ayrı yöntem ile araştırmalarını ve incelemelerini sürdürür. Öznel yöntemde içebakışa dayanarak konuları sezgi ya da iç düşünme yolu ile insanın kendi kendini gözlemlemesini inceler. Nesnel yöntemde ise dış gözleme dayanarak ortaya konulan davranış gözlenmesinde inceleme yapar. Birçok konuya açıklık sağlayan psikoloji, insan kişiliğini, duyumlarını ve algılarını, öğrenme sürecini ve şeklini, belleğini ve anılarını, tepkilerini, hareketlerini, komplekslerini, isteklerini ve hatta düşüncelerini tek tek inceleyerek insanın faydasına bir sonuç ortaya koyar.

Psikoloji Ne Demek? ihanet Nedir?
Ankara Psikolog - Psikoloji Ne Demek?

İhanete Uğramak ve Psikoloji

İnsanın sergilediği her türlü davranışı inceleyen bir bilim olan psikoloji sergilenen davranışın nedenini de açıklayabilmekte. İhanete uğrayan bir kişi ya da grup ya da ülke psikolojisi uğradığı sadakatsizliğe karşı farklı tutumlar sergileyebilir. Bu sergilenen tutumlar uğranılan ihanete karşı farklılık göstermektedir. Örneğin aldatılan bir kadın veya erkek, yaşadığı üzüntü ve acı ile intikam hırsına bürünebilir. Ya da ihanete uğrayan eğer bir ülke ise bir tür operasyon düzenleyerek uğradığı sadakatsizliğe karşı cezalandırma yapabilir. Bunun gibi birçok eylem ihanet sonucunda gerçekleşebilir. Her davranışın çoğu olayın psikoloji ile ilişkisi olduğu gibi ihanete uğramanın da ihanet- psikoloji ile ilişkisi vardır.

Ankara Çankaya Psikolog Önerileri

Ankara Psikolog randevu ve özgeçmiş incelemek için psikologlarımız sayfasını inceleyebilir randevu için iletişime geçebilirsiniz. Evinizdeki Psikolog !

Bir yanıt yazın

Soru Sor
Hemen ücretsiz ön görüşme oluşturun!
Hemen ücretsiz ön görüşme oluşturun!