Ankara_Psikolog_Ümitköy
Psikolojik Danışmanlık

Psikolojik Danışmanlık

Psikolojik Danışmanlık

Psikolojik Danışmanlığın En Önemli 9 Faydası

Hayat kaçınılmaz olarak sana bazı eğri toplar fırlatacak ama biraz yardımla onları parktan çıkarmayı öğrenebilirsin. Hayattaki zorluklar kaçınılmazdır ve zamanlar zorlaştığında hepimiz biraz destek kullanabiliriz, aksi takdirde karanlık bir zamana ışık tutacak biri. Brene Brown’a göre, “Kırılganlık kulağa gerçek gibi geliyor ve cesaret gibi geliyor. Doğruluk ve cesaret her zaman rahat değildir ama asla zayıflık da değildirler.” İster depresyon, anksiyete, ilişki sorunları, ister benlik saygısı ile uğraşıyor olun, ister sadece yaşamda bir yöne ihtiyaç duyuyor olun, danışmanlık yardımcı olabilir. İşte danışmanlığın en önemli 9 faydası:

Kendini Keşfetme ve Kendini Keşfetme Fırsatı

Bir danışmanla görüşmek, size kendiniz hakkında bilgi edinme ve kişiliğiniz, değerleriniz ve inançlarınız hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatı sağlar. Kişisel farkındalığınızı artırmanıza ve karşılaşabileceğiniz sorunlarda kendi rolünüze dair içgörü kazanmanıza olanak tanır ve farkındalık, değişimin anahtarıdır. Kişisel gelişime yönelik kişisel bir yolculuğa çıkmanızı teşvik eder.

Destek ve Doğrulama Sağlar

Danışmanlar, danışanların kişisel meselelerini açıklama konusunda kendilerini rahat hissetmeleri için güvenli, yargılayıcı olmayan, sıcak ve şefkatli bir ortam sağlamaya çalışır. Çoğu danışmanın en önemli 3 özelliği empatik anlayış, koşulsuz olumlu saygı ve içtenliktir. Bu nedenle, yargılanma, alay edilme veya aşağılanma konusunda endişelenmenize gerek olmayan bir yerdir. Duygularınız onaylanır, durumlarınız normalleşir ve yalnız olmadığınızdan emin olursunuz.

Psikolojik Danışmanlık
Psikolojik Danışmanlık - Ankara Uzman Terapi

Kendi Kendini Yen Eden Davranışların/Alışkanlıkların Değiştirilmesine Yardımcı Olur

Bazen hayattaki sorunlarımıza katkıda bulunan alışkanlıklarımız vardır. Danışmanlık, hiç bitmeyen bir kendini yenilgi döngüsünde dönen düşünceler, duygular ve davranışlar hakkında farkındalık yaratmaya yardımcı olabilir. Farkındalıkla, daha olumlu değişimi geliştirmek için harekete geçmek ve davranışlarınız üzerinde kontrolü yeniden kazanmak için hangi adımların gerekli olduğunu öğrenebilirsiniz.

Benlik Saygısının Geliştirilmesi ve Daha Fazla Kendini Kabul Etme

Çoğumuz yaşamımız boyunca görünüşümüz, yeteneklerimiz, becerilerimiz veya kişilik özelliklerimiz hakkında bir tür güvensizlik yaşamışızdır. Kendimizin olumsuz yönlerine odaklanmak, sahip olduğumuz olumlu özellikleri görmemize neden olabilir. Hepimizin kendimizde sevmediğimiz bir yanı olsa da, danışmanlık yoluyla insan olmanın bir parçası olarak kusurlarımızı ve kusurlarımızı kabul etmeyi de öğrenebiliriz. Kendini kabul ile birlikte öz-sevgi, öz-şefkat ve daha güçlü bir öz güven duygusu gelir. Güçlü yönlerinizi geliştirerek zayıf yönlerinizi geliştirebileceksiniz.

Amaç Bulmada Rehberlik

Hayattaki daha büyük anlam nedir? Bu sorunun cevabı her bireye özeldir. Varoluşsal bir kriz içinde olanlar veya bir kaybın yasını tutanlar genellikle geçici bir benlik/kimlik kaybı yaşarlar. Değerler, inançlar, ilgi alanları ve hatıraların keşfi yoluyla danışmanlık, yaşamdaki amacınızı, tutkunuzu ve anlamınızı yeniden keşfetmenize yardımcı olabilir.

Psikolojik Danışmanlık
Psikolojik Danışman - Ankara Psikolog

Duyguların Daha İyi İfadesi ve Yönetimi

İster depresyon, endişe, stres veya öfke ile uğraşıyor olun, danışmanlık duygularınızı tanımlamanıza, ifade etmenize ve daha iyi düzenlemenize yardımcı olabilir. Tetikleyiciler konusunda artan farkındalık, uyumsuz başa çıkma anlayışı ve ilgili durumları modelleme yoluyla, duygularınızı sağlıklı bir şekilde ifade etmeyi ve bunlarla başa çıkmayı öğrenebilirsiniz. Bu şekilde sağlıksız davranışlara yol açabilecek olumsuz duyguların artmasını önleyebilirsiniz.

Sorunlar hakkında havalandırmak için güvenli bir çıkış sağlar

Danışmanlık, dışarı çıkmak için güvenli bir ortam sağlayarak zihinsel sağlık, ilişkisel ve durumsal kaygılardan kurtulmayı sağlar. Bazen aklımızda olan ama sonuçlarından korkan veya diğer insanların bizim hakkımızda ne düşüneceği konusunda endişelenen şeyleri bırakmamız gerekir. Danışmanlık gizliliği sağlar ve yargılama yapmaz. Negatif duyguları/düşünceleri bu kadar uzun süre kapalı tuttuğumuzda, şapkamızın çıkması an meselesidir. Bu nedenle, danışmanlık, şikayetleri gidermek, hayal kırıklıklarını ifade etmek, kırgınlıkları bırakmak, bastırılmış duyguları serbest bırakmak ve bizi huzura sahip olmaktan alıkoyan gizli acıları ortaya çıkarmak için bir yerdir.

Umut, Motivasyon ve Cesaretlendirme

İster tamamen umutsuz hissediyor olun, ister biraz desteğe ihtiyacınız olsun, danışmanlık size yardımcı olabilir. Umut veya motivasyon olmadan, denemenin amacını göremediğimiz için harekete geçmek veya değişiklik yapmak için mücadele ettiğimiz için hayatlarımız dağılıyor gibi görünebilir. Bununla birlikte, danışmanlar gelecekteki benlik, gelecekteki ilişkiler ve gelecekteki yaşam için umudu güçlendirmek için şimdiki ve geçmişteki olumlu başarılara farkındalık getirerek bir miktar motivasyonu ateşlemeye yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

Soru Sor
Hemen ücretsiz ön görüşme oluşturun!
Hemen ücretsiz ön görüşme oluşturun!