Ankara_Psikolog_Ümitköy
Egoistlik Nedir?

Stres Yönetimi

Stres Yönetimi

Stres Nedir?

Günümüzde sağlık sorunları giderek farklılaşma göstermektedir. Yeni virüsler, yeni tip belirtiler ve isimlerini çoğumuzun duymadığı hastalıklar meydana gelmektedir. Aldığımız gıdalar, yaşam tarzımız bu sağlık sorunlarında büyük etken olmaktadır. Özellikle büyükşehirlerde strese dayalı birbirinden farklı hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Bunlar arasında en fazla etkiyi gösteren ruhsal bozukluklar olmaktadır. Ruhsal bozukluğun temelinde de stres yatmaktadır.

STRESİN BELİRTİLERİ NELERDİR? 

Stres, başta ruhsal bozukluklar olmak üzere birçok hastalığa sebep olmaktadır. Aslında günümüzde çoğu hastalığın kaynağı stres olarak bilinmektedir. Stres, vücuda uygulanan ruhsal bir baskıdır. Kontrol altına alınmayan ve önüne geçilemeyen bu sorun kalbe kadar etki etmektedir. Stres, bir hastalık değildir, ancak bir hastalık kadar tehlikeli olmaktadır.

Stresin belirtileri de şu şekilde olmaktadır:

 • Sürekli yorgunluk hali
 • Uykusuzluk
 • Gerginlik
 • Sindirim sisteminde bozulmalar (ishal, kabızlık, kusma, bulantı gibi)
 • Kas ağrıları
 • Unutkanlık
 • Yalnız kalma isteği
 • İş veriminde düşüş
  • Obezite
  • Kalp hastalıkları
  • Diyabet
  • Depresyon
  • Alzheimer hastalıkları görülme olasılığı yüksek olmaktadır.

Stres anında kişide; kalp çarpıntısı, titreme, kasılma, terleme, nefes alamama sorunları da yaşanmaktadır. Bunun için stresli ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmak gereklidir. Aynı zamanda stres ile mücadelenin nasıl yapılması gerektiği bilinmelidir.

AŞIRI STRESİN SEBEP OLDUĞU HASTALIKLAR NELERDİR?

Stresi yenemeyen, kontrol altına alamayan kişilerde ilerleyen zamanlarda yukardaki belirtiler baş göstermektedir. Bu durumu her zaman yaşayanlar için ise artık bir hastalık halini almaya başlamaktadır. Aşırı stres ve sürekli bu durumu yaşama büyük bir risk oluşturmaktadır. Aşırı strese maruz kalanların yol açabileceği hastalıklar arasında;

 • Obezite
 • Kalp hastalıkları
 • Diyabet
 • Depresyon
 • Alzheimer hastalıkları görülme olasılığı yüksek olmaktadır.

Stres anında kişide; kalp çarpıntısı, titreme, kasılma, terleme, nefes alamama sorunları da yaşanmaktadır. Bunun için stresli ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmak gereklidir. Aynı zamanda stres ile mücadelenin nasıl yapılması gerektiği bilinmelidir.

STRES İLE BAŞA ÇIKMA METOTLARI

Stres,  bir hastalık değildir. Her insan mutlaka stres altında kalabilir. Burada önemli olan stres anında nasıl davranılması gerektiğinin bilinmesi olmaktadır. Günümüzde stres olmadan yaşamak neredeyse mümkün değil. Durum böyle iken stres ile başa çıkmak gerekmektedir.

Stres ile başa çıkmanın birkaç yolu ve metodu vardır.

 1. Beslenmenize dikkat edin: Beslenme vücudun direnci için çok önemli olmaktadır. Sağlığımız için yeterli gıdayı almak zorundayız. Stres altında olduğumuzda vücut doğru düşünmeli ve rahat hareket etmelidir. Az yemek ve yağlı yiyeceklerden uzak durmak gerekmektedir.
 2. Sigarayı bırakın: Sigaranın içerisinde stresi tetikleyen bazı uyarıcılar bulunmaktadır. Sigaran uzak durun.
 3. Spor yapın: Düzenli egzersiz yapmak hem ruh hem de beden sağlığı açısından olumlu yönde çok etkili olmaktadır. Spor yaparak kendinizi daha iyi hissedersiniz.
 4. Uykunuzu zamanında alın: Uyku düzeni de stres ile mücadelede ilk sırada yer almaktadır. Her gün uykusunu yeterli alan kişilerin daha dinç ve daha pozitif oldukları bilinmektedir. Geç saatlere kadar oturmak, uykusuz kalmak kişiyi sinirli ve stresli yapar. Uyku düzenine önem verin.
 5. Kendinize zaman ayırın: Mutlaka kendinizle baş başa kalın. Sakin bir yerde bir çay yudumlayın. Kötü ve olumsuz düşüncelerden uzak durun.

STRES İÇİN NEFES EGZERSİZLERİ

 

Günlük hayatınızda çok fazla stres ise karşılaşıyorsanız bir psikolojik destek alabilirsiniz. Aynı zamanda yoga ve meditasyon ile de bu süreci atlatmak mümkün olmaktadır. Özellikle nefes egzersizleri bu duygu durumu için çok fazla etkili olmaktadır. Nefes egzersizlerini de profesyonel kişilerden almak daha doğru olmaktadır.

Doğru nefes alıp vermek, bedenimize daha fazla oksijen girmesini sağlamaktadır. Oksijen ne kadar fazla olursa insanın nefes alıp vermesi sonucu bir rahatlama hissedecektir. Stres anında ilk yapılması gereken derin bir nefes alıp vermek olmalıdır. Beyine oksijen gitmesi daha doğru düşünmeyi sağlamaktadır. Stresten uzak durulamasa da başa çıkmak mümkün olmaktadır.

Stres ve Stres Yönetimi ile ilgili psikologlarımızdan terapi almak için Randevu oluştur butonuna tıklayabilir. Psikolog larımızdan aynı gün randevu oluşturabilirsiniz.

Ankara ‘da yüzyüze  Türkiye geneli ise Online Psikolojik danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Bir yanıt yazın

Soru Sor
Hemen ücretsiz ön görüşme oluşturun!
Hemen ücretsiz ön görüşme oluşturun!