Ankara_Psikolog_Ümitköy

Cinsel Terapi Nedir?

Cinsel Terapi Nedir?

Cinsel Terapi Hizmeti Nedir?

Cinsel hayat mutlu bir ilişkinin temelini oluşturan etmenlerden biridir. Bu sebeple cinsellikte yaşanan sorunlar kişinin kendini kötü hissetmesine sebep olabilir. Sorunsuz bir cinsellik sadece ilişkide mutluluk için değil bireyin ruhsal ve bedensel sağlığı için de çok çok önemlidir. Bu noktada cinsel terapi hizmeti almak yerinde bir karar olacaktır.

Nasıl uygulanır?

  Cinsel fonksiyon bozukluklarının çözümünü hedefleyen cinsel terapistlerin ilk hedefi danışanın bilinçlenmesidir. Cinsel fonksiyon bozuklukları psikolojik veya fizyolojik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Cinsel terapi hizmeti öncelikli olarak bu alanda eğitimini tamamlamış psikolog ve psikiyatristler tarafından uygulanabilir. Sağlıklı bir cinsel hayatı hedefleyen bu terapi modülünde cinsel terapiye başvuran kişinin partneriyle beraber başvurması önerilir. Her iki partnerle ayrı ayrı görüşülerek cinsel sorun öyküsü alınır. Daha sonra tedavi hedefleri belirlenir. Terapi özel muhayene ya da hastanede yapılır. İlk görüşmede terapi hedefleri belirlendikten sonra seansların sıklığı, süresi ve temel ilkeleri belirlenir. Terapist yanlış cinsel inançlar hakkında, cinsel bölgelerin anatomisi ve fizyolojisi hakkında bilgi verir daha sonra ev ödevleriyle terapi uygulanmaya başlanır.

En sık karşılaşılan cinsel sorunlar;

  • İstek farklılıkları,
  • Ereksiyon sorunları,
  • Ağrılı cinsel ilişki,
  • Vajinusmus,
  • Orgazm problemleri
  • Erken boşalmadır.

Cinsel Terapinin Önemi

“Cinsel terapide başarı oranı oldukça yüksektir”. Özellikle kadınlarda sık görülen ve psikolojik nedenlere dayanan vajinismus, ağrılı cinsel ilişki, cinsel isteksizlik sorunları terapiye hızlıca yanıt verebilir. Cinsel terapi, sorun tam olarak düzeldikten sonra sona erdirilir. Bu nedenle, ancak yarım bırakılmış cinsel terapilerden sonra cinsel sorunlar tekrar edebilir.

Cinsel Terapi ile ilgili Uzman Psikologlarımızdan randevu almak için bizi arayabilir veya randevu al butonundan randevu oluşturabilirsiniz.

Psikolojik Destek Hizmetlerimiz için hizmetlerimiz kısmından inceleme sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Soru Sor
Hemen ücretsiz ön görüşme oluşturun!
Hemen ücretsiz ön görüşme oluşturun!