Ankara_Psikolog_Ümitköy

İlişkide Güven Eksikliğinin Sebepleri Nedir?

İlişkide Güven Eksikliğinin Sebepleri Nedir?

İlişkide Güven Eksikliğinin Sebepleri Nelerdir?

İnsan ilişkilerinde güven, temeli sağlam bir ilişki kurabilmek için önemlidir. Sizin yada sevgilinizin bu konuda şüphe duyması mutluluk potansiyelinizi düşürebilir. Her çift için durum biraz daha farklı olsa da güven eksikliği yaşamanızın yaygın olarak bir kaç farklı sebebi vardır. Sevgilinizle aranızdaki sorunları tanıyıp, çözebilmek bu yazının ana amacıdır. İlişkide Güven Eksikliğinin Sebepleri Nelerdir?

Başka birine ilgi duyduğunu düşünme

Sevgilinizin başka birine ilgi duyduğunu düşünüyorsanız ona güvenmeyebilirsiniz. Bu durumda sürekli olarak sevgilinizin sizi bir başkasına tercih edeceği ihtimalini düşünürsünüz. Bu tür bir kıskançlık daha önce yaşanan ilişkilerden veya sevgilinize duyduğunuz aşırı güvensizliktendir. Kıskançlığınızı en çok nelerin ortaya çıkarttığını ve size nasıl hissettirdiğini anlamak için biraz düşünmelisiniz. Suçu sevgilinize, eşinize yüklemek yerine kendinize olumlu konuşmalar yaparak moralinizi yükseltmelisiniz. Eğer davranışları hala daha sizi rahatsız ediyorsa oturup konuşun. Korkularınızı bastırabilmek için söylediklerini dikkatlice dinleyin. İlişkide Güven Eksikliğinin Sebepleri Nelerdir?

Bağlanma Korkusu

Bağlanmaktan korkan kişiler, sevdiklerine güvenmekte çok zorlanırlar. Bağlanma korkusuna sahip olan kişiler kendi korkularından yanlış kararlar verebilirler. Sevgilinizin size verdiği ip uçları sevgi doluken onları tam tersine yorabilirsiniz. Korkulu düşünceler aklınıza geldiğinde bu korkuları kovma alıştırması yapın. Daha sonrasında bunları düşünmeyerek tamamen farklı bir aktiviteye yönelin. Eğer bu düşünceler aşırı derecede hayatınızı etkilemeye başladıysa bir terapistle görüşmenizde de fayda olabilir. İlişkide Güven Eksikliğinin Sebepleri Nelerdir?

İlişkide Güven Eksikliğinin Sebepleri Nelerdir?
İlişkide Güven Eksikliğinin Sebepleri Nelerdir?

Aldatırken Yakalamak

Sevgilinizi, eşinizi sizi aldatırken yakalamak güven isimli evi yeniden inşa etmenizi zorlaştırabilir hatta imkansızlaştırabilir. Siz veya partneriniz sadakatsiz olduğunda bu durum gerginlik yaratır ve kişi genellikle tüm ilişkiyi sorgulamaya başlar. İlişkisinde daha önce aldatılmış kişiler böyle durumlarda kendini çok kötü hissedebilir. Hile ile sevgilinize yakalanmadan o günü geçirseniz bile bir gün illaki yakalanırsınız. İlişkinizi açık bir şekilde yeniden güven içinde kurmak zaman ve çaba gerektirir. Eğer sevgilinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız acele kararlar vermeden sakin olmalısınız. Eğer sadakatsiz olan sizseniz yanlışlarınızı kabul edin. Gerekirse ilişkinizi güven kazanmak için sonlandırın.

Açılmaktan ve Reddedilmekten Korkmak

Bir ilişkiye başlandığında sevgilinize duygularınızla güvenmeniz size biraz korkunç gelebilir. Sevgilinizle herhangi bir konu da açık ve dürüst bir konuşma yapmaktan çekinmemeniz gerekir. Kendiniz hakkında bazı şeyleri paylaşmaktan ve gerçek duygularınız gösterme konusunda tereddütleriniz varsa bu açılma korkunuzdan kaynaklı olabilir. Bu konuda gelecekte daha rahat edebilmek adına sevgilizle, eşinizle birlikte savunmasız olma alıştırmaları yapabilirsiniz. Bu alıştırmalarda ona istediğinizi, istediğiniz şekilde söyleyin. Mutlu olmanız için isteyeceğiniz şeyleri ondan isteyin.

Kontrolü Kaybetme Korkusu

Kontrolü bırakmak bazen çok zor gelebilir. Bu durumu özellikle uzun zaman tek yaşamış kişiler yaşarlar. Herşeyi kendiniz yapıyorken artık dengeli bir ilişkiye geçtiğinizde kontrolün tamamen karşı tarafa geçmesinden çekinmeniz gayet doğal bir durumdur. Zamanlar sevgilinizi, eşinizi kontrol altına almaya çalışabilirsiniz ve bu durum aranızda tartışmalara yol açabilir. Kendinize her şeyi mükemmel planlasanız ve uygulasanız bile herşeyin mükemmel gitmeyeceğini hatırlatın. Başarısızlığı bir deneyim olarak görmenin size faydası olacaktır. Eğer bir ilişkinizde bunu fark ederseniz ufak ufak sevgilinize bazı işler bırakın. Mesela ona güvenmek için küçük ev işleri konusunda ona güvenerek başlayabilirsiniz. Zamanlar kontrolü kaybetme korkusunda kurtulacaksınız.

Söylediğine Uymayan Bir Partneriniz Olması

Bu şekilde yaşayan insanlara güvenmek çok zordur. Sevgiliniz defalarca bir şey yapmak için plan yapıp hiçbir şey yapmıyorsa bu kime güveneceğinizi sorgulamanız gerektiğini göstermektedir. Sevgilinizin önceliklerini daha net belirleyeceğine ve hareketlerinin tutarlı bir şekilde olacağına güvenerek sağlıklı ilişkiler kurmanız çok önemlidir.

Partnerinizden Gerçekçi Olmayan Beklentileriniz

Sevgiliniz, partnerinizden asla başaramayacağı şeyler beklemek güveninizde kırılmalara neden olur. Nasıl büyüdüğünüz ve geçmişteki ilişkileriniz beklentilerinizi belirlemeniz açısından önemlidir fakat sizin belirlediğiniz beklenti seviyesi yeni partnerinize, eşinize uymuyor olabilir. Partnerinize neye ihtiyacınız olduğunu doğrudan söyleyin. Bu şekilde ihtiyaçlarınızı hızlıca belirleyebilirsiniz. Sevgilinize tavsiye verirken yakın bir arkadaşa veya kardeşinize tavsiye veriyormuşsunuz gibi düşünün bu şekilde daha mantıklı tavsiyeler verebilirsiniz.

Sosyal Reddedilme Korkusu

Başkaları sizi dışladığında ihanete uğramış gibi hissedersiniz. Daha önce bir ilişkide ihanete uğradıysanız ya da reddedildiyseniz bu sizde bir sosyal reddedilme korkusu yaratabilir. Bu korkudan kurtulmak için sizi önemseyen ve sizi kabul eden insanlarla güçlü bağlar kurmaya çalışın ve bu ilişkiyi besleyin böylece reddedilme korkusuyla tekrar karşılaşmazsınız.

Partnerinizin Geçmiş Sorunlu İlişkileri

Partneriniz sürekli olarak bütün ilişkilerinde başarısızsa bu durum ona olan güveninizin azalmasına sebep olabilir. Eğer gerçekten başarısız ilişkiler kurmasına rağmen sevgilinize güvenmeyi seçiyorsanız geçmişe bakmak yerine ilişkinizin güçlü olması için geleceğe odaklanın.

Çocukluk Tramvaları ya da İhmalleri

Çocukken güvensiz ve rahatsız hissetmek, güveni nasıl benimsediğinizi etkiler. Bir kişi nasıl yetiştirilirse diğer insanlara da o şekilde davranmaya meyilli olur. Karar vermenize ve kendinize güvenmenize yardımcı olması için gün içinde küçük riskler alın. Eğer tam tersi insanlara çok çabuk güveniyorsanız diğer insanlara sınır koymak veya hayır demek daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Bir Önceki İlişkide İstismar Edilmek

Fiziksel veya duygusal olarak taciz gören kişiler insanlara güvenmekte zorlanırlar. Mevcut ilişkiniz iyi gidiyor olsa bile geçmiş tramvaları güven sorunlarını ortaya çıkartabilir. İstismar tramvatik bir deneyim olduğundan diğer insanalara ve romantik ilişkilere bakış açınızı değiştirir. Eğer duygusal veya fiziksel olarak istismar edildiğiniz kötü bir ilişki içindeyseniz kendinizi suçlamayı bırakın. Normal bir ilişkinin nasıl olması gerektiğini sorgulayın. Eğer bunu kendiniz yapamıyorsanız profesyonel destek almayı deneyin.

 

Ankara İlişki ve Çift terapisi randevu oluşturmak için 0552 878 12 11 numarasından veya psikolog randevu sistemimizden randevu oluşturabilirsiniz.

 

Soru Sor
Hemen ücretsiz ön görüşme oluşturun!
Hemen ücretsiz ön görüşme oluşturun!