Ankara_Psikolog_Ümitköy
Grup Terapisi

Psikolojik Danışmanlık Nasıl Bir Meslek?

Psikolojik Danışmanlık Nasıl Bir Meslek?

Psikolojik Danışmanlık Nasıl Bir Meslek

Psikolojik Danışmanlık Nedir?

Son zamanlarda ruh sağlığı alanında yapılan çalışmaların etkisinin artmasından dolayı ruh sağlığı alanında görev yapan mesleklerinde üzerindeki ilgi artmıştır. Ruh sağlığı çalışanlarının hastane, okul dışını taşması ve artık hayatımızın birçok yerinde ihtiyaç haline gelmesinden dolayı ve yine son dönemde medyanın psikoloji konulu dizi ve filmlere daha sık yer vermesinden ötürü ruh sağlığı alanında görev yapan meslekler ön plana çıkmıştır.

 

Grup Terapisi

Ruh Sağlığı Alanında Hizmet Veren Meslekler Nelerdir?

Ruh sağlığı alanında psikiyatri uzmanı, psikolog, rehber öğretmen/psikolojik danışman, psikiyatri hemşiresi, psikiyatri hekimi gibi birçok meslek grubu bulunmaktadır. Bu meslek gruplarının hepsi belirli bir lisans ve lisansüstü eğitim alan uzman kişilerdir.

 Psikolojik Danışman Kimdir?

Psikolojik danışmanlar üniversitelerin eğitim fakültelerinde rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümünde lisans eğitimini tamamlayan uzman kişilerdir. Psikolojik danışmanlık mesleği uzun yıllar boyunca üniversitelerin farklı bölümlerinden mezun olan kişiler tarafından geçerliliği olmayan sertifikalar kullanılarak suistimal edilmiştir. Sağlık konusunda her alanın belli bir uzmanlığı olduğundan ve psikolojik danışmalık mesleği ruh sağlığı alanında belli bir standardı ve etiği olan bir meslek olduğundan alan dışı kişilerin bu alanda hizmet verme yetkinliği bulunmamaktadır.

 

Psikolojik Danışmanlık Nasıl Bir Meslek?

Psikolojik danışmanlık mesleğini yapan kişilerin insan ilişkileri, empati yeteneği, sözel becerileri kullanabilme yeteneği ve iletişim becerilerinin yüksek olması gerekir. Toplumumuzdaki her birey farklı özelliklere, yeteneklere ve ilgi alanlarına sahip olduğundan dolayı psikolojik tedavi ve yöntemlerin belirli bir standardı bulunmamaktadır. Her birey kendine özgüdür. Her bireyin yaşanan durumlar karşısında göstereceği reaksiyonlar farklılık gösterebilmektedir. Bu kadar geniş bir çalışma alanına sahip bir meslek grubunda bu mesleği yapan kişilerin kendilerini sürekli geliştirmeleri, güncel yöntemleri takip etmeleri ve diğer meslek mensupları ile konsültasyon hizmetleri yürüte bilmeli.

 Psikolojik Danışmanlar Nerelerde Çalışır?

Aslında belli başlı yerlerin dışında pek sık rastlamadığımız bir meslek grubu olan psikolojik danışmalık insanın olduğu her yerde ihtiyaç duyulan bir alandır. Genellikle okullarda, aile ve sosyal politikalar bakanlığına bağlı kuruluşlarda çalışma alanı yoğun olan bir meslektir. Özel psikolojik danışmanlık büroları ve özel sektör bünyesinde pek çok kurumda da istihdam alanı bulunmaktadır.

Psikolojik Danışman Randevusu Nasıl Alınır ?

Bir yanıt yazın

Soru Sor
Hemen ücretsiz ön görüşme oluşturun!
Hemen ücretsiz ön görüşme oluşturun!