Ankara_Psikolog_Ümitköy
Dismorfofobi Hastalığı

Dismorfofobi Hastalığı Neden ve Nasıl Olur?

Dismorfofobi Hastalığı Neden ve Nasıl Olur?

Dismorfofobi Nedir?

Ayna hastalığı (dismorfofobi), kişinin başkaları tarafından belki de hiç fark edilmeyen kusurlarının kendisi tarafından çok fazla büyütülmesi durumudur. Dismorfofobi, kendini beğenmeme hastalığı olarak da bilinmektedir. Genellikle estetik görünüşle alakalı olan bu takıntı hastalığı psikolojik bir sorundur.

Ayna hastalığı olarak tabir edilen dismorfofobi problemi olanlar, takıntı haline getirdikleri tüm haller için hemen doktora başvururlar. En ufacık bir problemde, hemen doktora giderler. Kendilerine başvurulan doktorlar ya da estetik uzmanları dismorfofobi olabileceği anlaşılan hastalarını ise psikolojik destek alabilecekleri uzmanlara yönlendirirler.

Dismorfofobi Hastalığı Neden ve Nasıl Olur?
Ayna Hastalığı Nedir?

Dismorfofobi Nasıl ve Neden Olur?

Dismorfofobi hastaları genellikle kendi hallerinde yaşayan, çok fazla sosyal çevresi olmayan ya da toplum tarafından dışlanmış kişilerdir. Genellikle bu kişiler aşırı kilo, zayıflık, çirkinlik ve benzeri estetik görünüşleri nedeniyle kendilerini toplumdan dışlarlar. Yani kendi görünüşlerini yine kendileri beğenmeyerek “Acaba insanlar ne düşünüyor, benimle alay ederler mi?” ve benzeri düşüncelerle sosyal çevreden uzaklaşırlar. Bu takıntılar kısa sürede tedavi edilmediği zaman ilerler ve bu psikolojik hastalara da dismorfofobi teşhisi koyulabilir.

Dismorfofobi Tedavisi Nasıl Oluyor?

Dismorfofobi hastalığı anlaşıldığı üzere psikolojik bir rahatsızlıktır. Bu hastalık psikolojik olduğu için kişiyi zamanla içinden çıkılmaz bir depresyona ve ardından da intihara kadar götürebilir. Bu nedenle de psikiyatri alanında uzman bir doktordan destek alınmalıdır. Bu destek çeşitli ilaç takviyeleri ile de desteklenebilir.

Tedavinin amacı, kişinin hangi hallerinden rahatsızlık duyduğu saptanmak ve bu rahatsızlıkların aslında gerçekten bir rahatsızlık olmadığını kişiye kabullendirmektedir. Kişi sorun yaptığı hallerden artık şikayet etmiyorsa da dismorfofobi tedavisi tamamlanmış sayılır.

 

Psikolog ve Psikiyatr Uzmanlarımızdan randevu oluşturmak için lütfen tıklayın.

Online veya Yüzyüze Psikolog Randevusu oluşturun.

Bir yanıt yazın

Soru Sor
Hemen ücretsiz ön görüşme oluşturun!
Hemen ücretsiz ön görüşme oluşturun!