Ankara_Psikolog_Ümitköy
Kontrolü Kaybetme Korkusu

Kontrolü Kaybetme Korkusu

Kontrolü Kaybetme Korkusu

Kontrolü Kaybetme Korkusu Nedir❓

Bazı insanlar günlük hayatta kendilerine belirli bir düzen geliştirmiştir. Bu düzene bağlı olarak da düzenli ve disiplinli davranmayı amaç haline getirmişlerdir. Bu disiplinin aşırı hale gelmesi durumunda kişi sürekli her konuya hâkim hale gelmiştir. Sürekli kriz çözücü bir pozisyona bürünmüştür. Bu bireyler aslında her konuya hâkim olan ve sürekli kontrolü kendi elinde tutan kişilerdir. Kontrolü Kaybetme Korkusu Nedir?

Bu günlük hayatta güzel bir durum olsa da bir süre sonra kişide sürekli bir hakimiyet her şeyi yönetme duygusu yaratmaktadır. Buna bağlı olarak da kişide bir takım psikolojik sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Aşırı derecede kontrolü elinde tutmaya çalışan kişiler kontrolü kaybettiği zaman çok büyük olumsuz durumlar ile karşılaşacağı hissine kapılmaktadır.

Bu büyük bir korku haline gelmeye başlar. Kontrolü kaybetme korkusu da kişide oluşan panik bozukluk durumundan kaynaklanmaktadır. Kontrolü kaybetme korkusu yaşayan insanların hayatı sürekli bir telaş haline dönüşür. Bu süreç uzun süre devam ettiğinde bireyin hayatı zorlaşmaya başlar.

 

Kontrolü Kaybetme Korkusu
Kontrolü Kaybetme Korkusu

 

Kontrolü Kaybetme Korkusu Nasıl Yenilir?

Kontrolü kaybetme korkusu arttıkça kişi kendi hayatının hakimiyetini kaybetmeye başlar. Bu durumda da birey daha büyük bir panik halinde yaşamaya başlar. Kontrolü kaybetme korkusunu yenmek yine bireyin kendi elindedir. Anksiyete sorunu beyne hükmetmeye başladığında yine düşüncelerini kontrol altına almakta bireyin elindedir. Bu durumda kişinin uzmandan destek alması gerektiği kadar kendi de bir takım adımlar atmalıdır. Bunlar;

  • Birey duygularını kontrol edemediğinde sakinleşmeye çalışmalı ve derin nefes alarak düşünmeye kendine hâkim olmaya çalışmalıdır.
  • Rahatlama sağlaması adına bir uzman ile konuşulmalı ya da duygularını konuşmaktan zorlanıyorsa yazmayı, yazarak rahatlamayı denemelidir.
  • Ruhu rahatlatacak egzersizler yapılmalıdır.

Bunlar bireyin kendi çabası ile yapabileceği durumlardır. Ancak bireyin bunları başarması her zaman mümkün olmayabilir. Bu durumda mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Kontrolü kaybetme korkusu yaşayan kişilerin çevresinin desteği de her zaman önemlidir. Her aşamada bireye destek olunması gerekir. Kontrolü kaybetme korkusu yaşayan kişilerin kişisel gelişimi için de terapi desteği alması bu durumun önüne geçmesine yardımcı olacaktır. Bireylerin kendini toplumdan soyutlamaması da sorunun kısa süre içerisinde çözülmesine yardımcı olacaktır.

Bir uzman yardımı almak için ankara psikolog bağlantısını kullanabilirsiniz.

 

 

Soru Sor
Hemen ücretsiz ön görüşme oluşturun!
Hemen ücretsiz ön görüşme oluşturun!