Ankara_Psikolog_Ümitköy

Şiddet Gören Cocuğun Psikolojisi

Şiddet Gören Cocuğun Psikolojisi

Siddet İle Büyüyen Çocuk Psikolojisi

Şiddet Ne Demek?

Güç ya da baskı uygulayarak insanların fiziksel veya ruhsal açıdan zarar görmesine denir. Şiddetin kadına, çocuğa, yaşlılara, kendine ve aile içi olmak üzere beş çeşitti vardır. Bunların altında yatan sebepler farklılık göstermektedir. Şiddet genel de aile içerinde görülüp normal bir tepkiymiş gibi uygulanmaya başlanan bir olay sonucunda oluşur. Sadece kişinin bedenine verilen zarar değil aynı zamanda ruhuna da verdiği bir zarar olmaktadır. Birçok kalıplaşmış tabulara sığınıp uygulanan bu şiddetin öncelikle aile içindeki değişimden başlanmalıdır.

Psikoloji Ne Demek?

Psikoloji insanın davranışsal edinimlerinin altında yatan sebepleri inceleyen bir bilim dalıdır. Kişinin hem kendi için hem de çevre için iyileşmesini sağlayabilecek bilim dalı olan psikoloji, insan ruhunun da arınmasına olanak sağlamaktadır. Psikoloji, zihinsel işlevsellik kavramına nörolojik ve fizyolojik süreçleri dahil eder ve bunları dahil ederken insanın sosyal hayattaki oynadığı rolü de anlamaya çalışır.

Şiddet Gören Bir Evde Büyüyen Çocuğun Psikolojisi 

Hayata dair hemen hemen her şeyi öğrendiğimiz yer aile içidir. Aile içinde ne görür ve öğrenirsek kendi hayatımıza bunları uyarlarız. Bu yüzden şiddet hiçbir suçu yokken suçlu bir birey yaratmaya neden olmaktadır. Hayatı ebeveynleri ile kurdukları ilişkilerden öğrenen çocuklar, ev içerinde öğrendiği şiddeti dışarıda bir başkasına da uygulayabilir. Şiddet, ev içerinde çocuğun korku ile baktığı ve yeri geldiğinde nefret ettiği bir olaydan çıkıp çocukta normal bir olaya dönüşmesine neden olmaktadır.

 Çocuk, ev içerisinde gördüğü şiddetin daha fazlasını çevreye sergileyebiliyor. Ya da ev içerisindeki şiddet çocuğun üzerinde daha farklı nedenlere yol açabilmekte. Çocuklar içe kapanabiliyor, her şeyden herkesten korkmaya başlayabiliyor ya da en kötüsü yaşanan bu olaylar neticesinde kendine zarar vermeye başlayabiliyor.

Ev içerisinde yaşanan bu şiddete maruz kalan çocuklarda iler ki yaşlarda olumsuz nedenlere sebep olmakta. Büyüyen bu çocukların yüzdelik bazda büyük bir bölümü aile içindeki bireylere şiddet uyguluyor. Bu yüzden şiddetten en çok çocuklar etkileniyor ve bu durum sanıldığından da uzun süre yaralarını çocuklar üzerinde taşıyabiliyor.

Konu ile ilgili uzman Psikolog larımızdan destek almak için randevu oluşturabilirsiniz.

Psikolog Önerileri için lütfen bağlantıya tıklayın.

Randevu oluştur

Bir yanıt yazın

Soru Sor
Hemen ücretsiz ön görüşme oluşturun!
Hemen ücretsiz ön görüşme oluşturun!